Skuter

i

Autor: Pixaby

Nie można jeździć na rowerach, ale na skuterach i hulajnogach już tak. Czy mają mniej bakterii?

2020-04-16 15:10

Miejscy aktywiści są oburzeni zarządzeniem premiera. Od 1 kwietnia w całej Polsce wyłączone zostały systemy miejskich wypożyczalni rowerowych. Choć w Krakowie nie działa wypożyczalnia rowerów miejskich, to można skorzystać z publicznych samochodów, skuterów i hulajnóg. Według aktywistów to absurd - bo przecież na wszystkim mogą być bakterie i wirusy.

Na ulicach Krakowa widziałam już w czasie pandemii elektryczne hulajnogi, które niczym nie różnią się w sposobie przemieszczania właśnie od rowerów. W Krakowie pojawiła się też nowa firma, która daje darmowy dostęp do hulajnóg elektrycznych pracownikom służb medycznych. To tym bardziej oburzające, bo równie dobrze mogliby podróżować do pracy na rowerze - mówi Marcin Chyła ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Według aktywistów to po prostu bałagan w przepisach. Na Bulwarach Wiślanych jest zakaz poruszania się na rowerze i policja daje bardzo wysokie mandaty. Głośno było o mężczyźnie, który jednośladem jechał bulwarem dostał mandat w wysokości 12 tysięcy złotych. Aktywiści pytają: dlaczego osoby jeżdżące na hulajnogach nie są karane w ten sam sposób? 

Faktycznie hulajnogi i rowery powinny być traktowane tak samo. Jest to teraz na pewno bezpieczniejszy środkiem poruszania się niż na przykład komunikacja miejska - mówi Łukasz Franek dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Zakaz korzystania z rowerów miejskich oburza też warszawskich aktywistów i mieszkańców. Tam istnieją wypożyczalnie, które teraz są zamknięte.

Wystosowaliśmy do Prezesa Kancelarii Rady Ministrów pismo, w którym poprosiliśmy o ponowne rozważenie tego zakazu korzystania z rowerów miejskich, dlatego, że uważamy, że rowery są bezpiecznym środkiem transportu - Jakub Dybalski rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Rowery są bezpieczne i trzeba popatrzeć na inne państwa, które wręcz zachęcają do podróży na rowerach, zamiast innych środków transportu. Polska poszła w dziwnym kierunku i czekamy na zmiany - dodaje Marcin Chyła.

COŚ DOBREGO #005
Sonda
Co zrobisz, gdy skończy się narodowa kwarantanna?