Samochód

i

Autor: Pixaby

Koronawirus: czy podczas jazdy samochodem muszę mieć maseczkę? Czy za jej brak dostanę mandat?

2020-04-16 8:12

Od czwartku, 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywać twarzy, gdy wychodzimy z domu. Czy te przepisy dotyczą również jazdy naszym prywatnym samochodem? Czy policja może nas zatrzymać i dać nam mandat? Dowiecie się wszystkiego w naszym materiale.

Zakrywanie twarzy: jak to robić?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia od czwartku, 16 kwietnia, gdy opuszczamy nasze miejsce zamieszkania, musimy mieć zakryte usta oraz nos. Nie trzeba jednak koniecznie używać maseczki. Może nam do tego posłużyć apaszka czy szalik.

Maseczki nie muszą być profesjonalne. Możemy łatwo zrobić je sami w domu. Poniżej podsuwamy wam pomysły, jak szybko zrobić maseczkę w domu. To naprawdę łatwy i tani sposób.

Czy podczas jazdy samochodem muszą zakrywać twarz?

Podczas podróży prywatnym samochodem nie musimy mieć zakrytej twarzy, jeśli podróżujemy z domownikiem. W innym przypadku będzie ona konieczna.

Zakrywanie twarzy: czy grozi nam mandat?

Jeśli będziemy przemieszczać się bez zakrytej twarzy, to mogą nas spotkać surowe konsekwencje.

Będziemy to sprawdzać od momentu obowiązywania przepisu. Policjanci już na to zwracają uwagę. Ja nie wykluczam, że na początku będziemy pouczać, ale ostatecznie decyduje policjant, który podejmuje interwencję. Może zastosować mandat nawet do 500 zł, może skierować wniosek o ukaranie do sądu w poważniejszych sytuacjach. Jeśli ktoś lekceważy nagminnie i będzie naruszał ten nowy przepis, to nie wykluczamy poinformowania sanepidu. Ten może zastosować wobec nas karę nawet do 30 tys. złotych - mówi rzecznik policji, Sebastian Gleń.

Koronawirus. Posłuchaj, czy wiesz jakie są objawy zakażenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Zakrywanie twarzy: kiedy musimy to robić?

Zakrywanie twarzy od 16 kwietnia jest obowiązkowe:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie
  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
  1. na drogach i placach
  2. w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym (za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny)
  3. w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)
  4. na terenie nieruchomości wspólnych
  5. w częściach wspólnych budynku - na klatkach schodowych, w windach
COŚ DOBREGO #005
Sonda
Co zrobisz, gdy skończy się narodowa kwarantanna?