Liście jesień

i

Autor: Dragana_Gordic, Flickr.com

Ciekawostki

Nie wyrzucaj zgrabionych liści! Można je dobrze wykorzystać i zadbać o rośliny

2023-10-02 15:45

Grabienie liści - czy to konieczność? Jesień to czas, kiedy w przydomowych ogródkach trwają ostatnie prace. Odwiecznym problemem są liście opadające z drzew, a raczej pytanie – grabić, czy nie grabić? Co z nimi zrobić? Wiele osób decyduje się na wyrzucenie zgrabionych liści. To błąd! Liście można wykorzystać na wiele sposobów. Podpowiadamy, co z nimi zrobić!

Spis treści

  1. Grabienie liści. Czy to konieczne?
  2. Jesienne grabienie liści. Czy można je spalić?
  3. Zgrabione liście w ogrodzie. Jak je wykorzystać?

Grabienie liści. Czy to konieczne?

Grabienie liści w jesieni to problem stanowiący odwieczny dylemat. Grabić liście czy nie grabić? Otóż odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę tylko od nas. Opadające liście to zdecydowany znak obecności jesieni, z którą często walkę podejmują ogrodnicy. Czy warto grabić liście? Jeśli te w żaden sposób nam nie przeszkadzają, to można odłożyć problem na bok. Opadnięte liście po pewnym czasie ulegną rozkładowi, co stanowi naturalny proces w przyrodzie. Opadnięte liście to także dobra ochrona dla stworzeń żyjących w glebie, które z pewnością wykorzystają je do swoich potrzeb. Jeśli więc nie zależy wam na konkretnym odcinku trawy, opadające liście nie stanowią żadnego problemu. Gorzej, kiedy rzeczywiście istotna jest dla nas kondycja trawnika. Wówczas zaleca się grabienie zalegających liści z kilku powodów. Jednym z nich jest gnicie, które negatywnie wpłynie na kondycję zieleni, a sama warstwa liści odetnie trawie dostęp do światła. Dodatkowo, warto również rozważyć grabienie liści z konkretnych gatunków krzewów i roślin z podobnych względów.

Jesienne grabienie liści. Czy można je spalić?

Czy można palić liście w ogrodzie? W tym przypadku należy oczywiście odwołać się do prawa, a dokładniej do art. 30 ustawy o odpadach, który brzmi: „Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami”. Dodatkowo, decydując się na palenie zgrabionych liści warto mieć na uwadze ryzyko pożaru. „Niedozwolone używanie otwartego ognia, palenie tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych” – brzmi art. 82 Kodeksu wykroczeń.

Zgrabione liście w ogrodzie. Jak je wykorzystać?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na grabienie liści w jesieni, warto pamiętać, że niekoniecznie trzeba je wyrzucać. Zgrabione liście można wykorzystać na wiele ekologicznych sposobów. Jednym z nich jest oczywiście kompostowanie. Po tym procesie zgrabione liście będą stanowić świetny naturalny nawóz, znany jako ziemia liściowa, który można wykorzystać m.in. jako podłoże dla roślin utrzymywanych w doniczkach. Jak podaje portal „PoradnikOgrodniczy.pl”, ziemia liściowa ma lekką i pulchną strukturę, a dodatkowo jej cechami charakterystycznymi są m.in. duża pojemność wodna i przewiewność. Aby przyspieszyć sam proces kompostowania, warto wcześniej posiekać liście na mniejsze kawałki, np. za pomocą kosiarki. Proces uzyskiwania ziemi liściowej obejmuje okres około 1-1,5 roku.

Warto pamiętać, że do kompostowania nie należy używać liści, które noszą oznaki jakichkolwiek chorób czy tych, na których żerują szkodniki.

Kraków. Przez stolicę Małopolski przeszedł marsz solidaryzujący z warszawskim Marszem Miliona Serc

WOJSKOWI ZAJELI DROGE NA MAZURACH CWICZĄ STARY