Odszedł Tadeusz Jakubowicz. "To wielka strata dla społeczności żydowskiej"
Tadeusz Jakubowicz urodził się w 1939 r. w Podgórzu, przy ulicy Smolki, gdzie mieszkał z rodzicami. Przeżył krakowskie getto i obóz w Płaszowie. Do końca wojny ukrywał się z rodziną w lesie. Po jej zakończeniu powrócił do Krakowa, gdzie ukończył szkołę podstawową i IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Następnie ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Od 1997 r. pełnił funkcję przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Od 2002 r. był członkiem zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, a od 2007 r. członek zarządu Jewish Community Centre.
Jakubowicz brał także czynny udział w pracach Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). W 2019 r. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przyznało mu Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego. Za działalność na rzecz odnowy zabytków Krakowa został w 2000 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim, a w 2023 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. O jego śmierci poinformowała 18 listopada Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie:
Ubolewamy nad stratą tej bardzo wyjątkowej postaci, która na zawsze pozostanie w sercach społeczności Żydowskiej w Polsce i na świecie. Uratowany z Holokaustu, oddany bez reszty Wspólnocie Żydowskiej w Krakowie. Przyjaciel Izraela, Wielki Człowiek! Prywatnie miłośnik przyrody, motoryzacji i kibic Cracovii. Słynął z ciętego języka i dosadnych ripost - napisano w komunikacie.
Zmarłego Tadeusza Jakubowicza pożegnał wpisem na Facebooku także prezydent Krakowa:
To wielka strata dla społeczności żydowskiej w Krakowie, jak i całego miasta. Rodzinie, bliskim i współpracownikom Tadeusza Jakubowicza składam wyrazy współczucia - napisał w mediach społecznościowych Aleksander Miszalski.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą środę o godzinie 12.00, tj. 20 listopada 2024 roku na Cmentarzu Żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej 55.