Wypadek w Tatrach

i

Autor: Zalasem1, wikimedia commons /DzidekLasek, pixabay.com

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Niebezpieczny wypadek w Tatrach. Spadający z Rysów turysta potrącił wspinaczy

2025-02-17 18:29

W poniedziałek, 17 lutego w masywie Rysów doszło do niebezpiecznego i jednocześnie nietypowego zdarzenia. Spadający żlebem turysta potrącił bowiem dwie osoby, które planowały wejść na szczyt. W wyniku wypadku trafiły one do szpitala. Ranni wymagali transportu śmigłowcem TOPR.

Tatry. Turysta podczas spadania uderzył w dwie osoby

Jak podał ratownik TOPR Maciej Ziarko, z telefonicznego wezwania od świadków zdarzenia, które dotarło w poniedziałek, 17 lutego do centrali TOPR w Zakopanem wynikało, że spadła jedna lub więcej osób. Ratownicy dotarli na miejsce na pokładzie śmigłowca i szybko zlokalizowali pierwszą poszkodowaną. Ranna kobieta zeznała, że jeden ze schodzących ze szczytu turystów poślizgnął się i zaczął spadać żlebem, tzw. Rysą. Następnie wpadł w nią i jej męża.

Turysta, który uderzył w małżeństwo, dość szybko się zatrzymał, natomiast para spadała dalej. Kobieta spadała po zboczu około 200 m, a jej mąż około 250–300 m i zatrzymali się w różnych miejscach. Po dotarciu na miejsce udzieliliśmy pomocy kobiecie, a potem udało się zlokalizować mężczyznę. Oboje poszkodowani byli w dosyć dobrym stanie, jak na taki poważny wypadek. Zostali oni przetransportowani na pokładzie śmigłowca do szpitala. Poszkodowani zdecydowanie mieli bardzo dużo szczęścia – zrelacjonował ratownik.

Turysta, który spadając potrącił dwoje turystów, nie odniósł poważnych obrażeń i nie potrzebował pomocy. Zdecydował się na kontynuowanie zejścia na dół o własnych siłach.

W tym dniu w Tatrach panowała słoneczna i bardzo mroźna pogoda. Nad Morskim Okiem rano termometry pokazywały –16 stopni, natomiast na Rysach temperatura spadała do -20 stopni Celsjusza.

Przypominamy, że poruszanie się na wysokogórskich szlakach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC.

1. stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Komunikat TOPR

Od poniedziałku, 17 lutego godz. 17:00 do wtorku, 18 lutego godz. 20:00 w Tatrach obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, sytuacja lawinowa stabilna, ale w pobliżu grani pojawiły się niewielkie depozyty z suchego świeżego śniegu leżące na "starym", twardym podłożu.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Schronisko na Hali Kondratowej to najpopularniejsze takie miejsce w Tatrach. Kiedyś do jego jadalni wpadł 30-tonowy głaz

Zima powróciła do Krakowa
QUIZ: Tatry polskie czy słowackiej? Po której stronie gór znajduje się ten szczyt?
Pytanie 1 z 10
Po której stronie Tatr leży Gerlach?
Gerlach