Krakowski Klub Szachistów powstał w 1893 roku, co czyni go najstarszym klubem szachowym w Polsce. Złota era w historii KKS-u nastąpiła po II wojnie światowej, gdy drużyna seryjnie zdobywała medale na drużynowych Mistrzostwach Polski. Obecnie Krakowski Klub Szachistów występuje w drugiej lidze seniorów, ale dużo lepiej radzi sobie na arenie juniorskiej, gdzie nadal występuje z wieloma sukcesami.
- Naszym głównym celem jest zarażanie młodzieży szachami, by jak najwięcej dzieci zainteresowało się tą dyscypliną. Trenujemy nie tylko sportowo, bo chcemy przyciągać wszystkich. Obecnie przeżywamy bardzo dobry czas i mamy wielu młodych adeptów w klubie. Wielu rodziców zauważa, że szachy dobrze wpływają na rozwój ich pociech. Taka też przyświeca nam myśl, że jak nauczymy dzieci grać w szachy to możemy być spokojni o ich przyszłość - mówi Mariusz Lewicki, trener z Krakowskiego Klubu Szachistów.
Szachy na poziomie profesjonalnym mocno odbiegają od stereotypowej wizji tego sportu. Zawodnicy mają między innymi treningi mentalne, ale i fizyczne. Pozwala to w pełnym skupieniu wysiedzieć przy szachownicy kilka godzin w czasie turnieju, ale i reagować odpowiednio szybko. Dużo czasu zawodnicy poświęcają też na treningi taktyczne, podczas których analizują ruchy innych graczy.
- W wielu szkołach szachy pojawiają się obecnie jako zajęcia dodatkowe. W ten sposób często rekrutujemy do naszego klubu. Dzieci myślą, że przyjdą raz po szkole zobaczyć, jak się gra w szachy, a niedługo potem trafiają już do naszego klubu, aby ćwiczyć na bardziej zaawansowanym poziomie. Co ciekawe wydawałoby się, że dobrym szachistom będzie ktoś o dobrych umiejętnościach matematycznych, a to działa jedynie na samym początku. Badania potwierdzają, że humaniści mogą grać na równym poziomie ze ścisłowcami - dodaje Mariusz Lewicki
Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem swojej przygody z szachami odsyłamy na stronę internetową Krakowskiego Klubu Szachistów, tam znajdują się wszystkie niezbędne informacje.
W kolejnej części cyklu o nieoczywistych dyscyplinach sportowych, które można uprawiać w Krakowie, poznamy tajniki profesjonalnego uprawiania futbolu stołowego, znanego wszystkim pod nazwą piłkarzyki.