Niż syberyjski w Polsce

i

Autor: Filip Bunkens, Unsplash/Screenshot WXCharts.com

POGODA

Niż syberyjski przyniesie upragniony śnieg i siarczysty mróz. To jednak ostatnie podrygi zimy w Polsce

2025-02-15 14:26

Wyż Elwira, który rozpanoszył się nad zdecydowaną większością Europy, powoli ustępuje miejsca nadchodzącemu do Polski niżowi syberyjskiemu. Co to oznacza w praktyce? Będziemy musieli pożegnać się z pogodną i słoneczną pogodą, której towarzyszyło wysokie ciśnienie atmosferyczne. Niż syberyjski przyniesie nad Wisłę opady śniegu, a aura za oknem stanie się ponownie zimowa.

Spis treści

  1. Wyż Elwira odpuszcza. Koniec wiosny w środku zimy
  2. Niż syberyjski nad Polską zakończył słoneczną aurę i przyniósł zamiecie śnieżne
  3. Ostatni śnieg w Polsce? Modele prognozowania długoterminowego pokazują koniec zimy

Wyż Elwira odpuszcza. Koniec wiosny w środku zimy

Takiej zimy nie pamiętają nawet najstarsi górale, a i o samej zimie trudno tak naprawdę mówić. Tegoroczny sezon wyjątkowo nie dopisał. W większości Polski śniegu było jak na lekarstwo, a za sprawą potężnego ocieplenia niknął w oczach nawet w rejonach górskich. Całe to zamieszanie w pogodzie odbyło się za sprawą potężnego wyżu Elwira, który na długo zawisnął nad centralną Europą. To sprawiło, że mogliśmy się długo cieszyć piękną i słoneczną pogodą, chociaż skrajnie wysokie ciśnienie, które utrzymywało się przez kilka tygodni, mogło być niezwykle uciążliwe, zwłaszcza dla meteopatów. Obecnie jednak barometry pokazują wartości bliżej normy, a to wszystko za sprawą nadejścia syberyjskiego niżu.

Niż syberyjski nad Polską zakończył słoneczną aurę i przyniósł zamiecie śnieżne

Radykalną zmianę pogody w Polsce można było poczuć już w nocy z 13 na 14 lutego, czyli z czwartku na piątek. Wówczas za sprawą niżu syberyjskiego i zimnego frontu atmosferycznego w zachodniej Polsce spadło dużo śniegu. Między innymi w samym Poznaniu nasypało aż 10 cm białego puchu. Jak wskazuje IMGW w piątek, 14 lutego taka sytuacja dalej się utrzyma. Zimny front będzie wchodził coraz głębiej w Polskę, a opasy śniegu wystąpią już w całym kraju. Niż syberyjski przyniesie także poważne ochłodzenie. W ciągu dnia temperatury nie przekroczą zera, a najchłodniej będzie na Podlasiu. Tam nawet do -5 st. C. W nocy bardzo chłodno. Najcieplej na Pomorzu gdzie słupki termometrów pokażą -4 st. Jednak już w Wielkopolsce będzie -8 st. C, do -10 st. C na południu i -13 st. w rejonach górskich.

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?

W sobotę, 15 grudnia płytki układ niskiego ciśnienia sprawi, że temperatura powietrza w ciągu dnia wzrośnie i w całym kraju będzie oscylować wokół zera. Opady śniegu zelżeją na południu Polski, a niewielki przyrost pokrywy śniegowej widoczny będzie tylko na północy kraju i w górach. Niż syberyjski nad Polską jednak nie odpuści, a już w nocy ponownie odczujemy potężny mróz, który pokaże od -6 st. C na Pomorzu, przez -8 st. C w centrum i na południu, aż do -15 w rejonach podgórskich. Wypogodzenia należy spodziewać się dopiero od niedzieli, 16 lutego. Wówczas w ciągu dnia śnieg odpuści i w całym kraju pokaże się słońce. 

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Ostatni śnieg w Polsce? Modele prognozowania długoterminowego pokazują koniec zimy

Według modeli prognozowania długoterminowego WXCharts śnieg, który spadnie w ten weekend może być ostatnim w Polsce w tym roku. Przelotne opady mogą wystąpić jeszcze do końca lutego, ale z pewnością nie będą tak znaczne, aby utworzyła się długotrwała pokrywa śnieżna. Zwłaszcza że po tym jak w poniedziałek, 17 lutego niż syberyjski zacznie ustępować, jego miejsce ponownie zajmie wyż, sprowadzając ponownie nad Wisłę dużo słońca, wysokie ciśnienie i brak opadów.

Problemy ze śniegiem w Zakopanem. Stacje narciarskie ledwo działają:

FB: Atak zimy w Bydgoszczy
Co nas czeka?
Klimat. Jak zmieni się nasze życie? Ile mamy czasu? | CO NAS CZEKA? #6 - prof. Szymon Malinowski