Pawilon Wyspiańskiego to budynek zlokalizowany na rogu ulicy Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych. To nieco zapomniane miejsce dla mieszkańców Krakowa. W tym roku ma się to zmienić. Pawilon przejdzie metamorfozę i stanie się kolejnym kulturalnym punktem na mapie miasta. Będzie służył zarówno Krakowianom, jak i turystom.
- Podzieliliśmy zakres tego, co chcemy prezentować w pawilonie na branże. Mamy tam literaturę, muzykę, sztukę użytkową, modę, gastronomię. Z przykładów to byłyby filiżanki, które powstają w Krakowie, biżuteria, która powstaje w Krakowie. Dobraliśmy sobie do tych poszczególnych branż kuratorów, którzy zajmują się kwestiami organizacyjnymi - mówi Iza Błaszczyk, Prezeska spółki Kraków5020.
Na razie pawilonem zarządza Krakowskie Biuro Festiwalowe. Po przejęciu budynku przez spółkę Kraków5020 i jego przebudowie, będą się tam obywać także spotkania.
- Spotkania właśnie z producentami konkretnej żywności, z producentami konkretnych butów, pisarzami konkretnych książek czy też z muzykami. Wiemy o tym, że takich miejsc i takich rzeczy, które powstają w Krakowie oraz ich twórców jest ogrom. To będzie miejsce właśnie dla nich - dodaje Błaszczyk.
Legenda Krakowska zostanie otworzona w tym roku. Spółka planuje stworzyć kolejne oddziały między innymi przy Teatrze Słowackiego oraz na Powiślu.