paliwo

i

Autor: pixabay.com

Paliwo

Nowe ceny paliw przed wakacjami. Ile zapłacimy za benzynę, diesel i LPG w Małopolsce?

2024-06-21 13:06

W pierwszym tygodniu wakacji paliwa na stacjach mogą drożeć w związku z podwyżkami cen w hurcie - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. Radzą kierowcom, by dobrze rozglądali się po okolicznych stacjach, ponieważ widać wyraźne dysproporcje w cenach w poszczególnych miastach i regionach.

Nowe ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, diesla i LPG?

"Kierowcom wybierającym się na wakacje w końcówce czerwca zalecamy zatankowanie do pełna, bowiem analiza zmian cen hurtowych u polskich producentów paliw nie napawa optymizmem" - ocenili w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. Zwrócili uwagę, że benzyny i olej napędowy w hurcie drożeją w rafineriach nieprzerwanie od pierwszego tygodnia czerwca. Ich zdaniem zapewne w najbliższych dniach przełoży się to na koszty tankowania. "Kierowcom pozostaje zatem wypatrywanie wakacyjnych promocji, a te już zaczynają się pojawiać" - wskazali.

Jakie ceny paliw w Małopolsce przed wakacjami? Stawki idą w górę

Analiza portalu e-petrol.pl na pierwszy tydzień wakacji przewiduje, że średnia krajowa cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 6,36-6,47zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 6,38-6,49 zł. "Z korektą cen mogą liczyć się także właściciele samochodów z instalacją gazową - za litr LPG kierowcy mogą płacić około 2,62-2,70 zł" - poinformowali w piątek analitycy portalu. 

Według danych e-petrol.pl liderem podwyżek w hurcie okazał się w tym tygodniu olej napędowy, którego cena wzrosła o blisko 3 proc., co przełożyło się na zwyżkę o 147 zł; paliwo to dziś jest sprzedawane w rafineriach po 5159,60 zł netto. 

Analitycy wskazali, że zwyżkom nie oparły się również ceny benzyn. "Za 1000 litrów popularnej 95 trzeba dziś zapłacić przeciętnie 5039,60 zł netto. W skali tygodnia cena tego paliwa wzrosła o 1,3 proc. czyli o 64,80 zł na 1000 litrów" - poinformowali. Zaznaczyli, że najmniejsza zwyżka - o 0,5 proc. dotyczyła w tym tygodniu najdroższego paliwa – benzyny 98-oktanowej. "Paliwo to kosztuje dzisiaj przeciętnie 5509,20 zł netto" - podali. 

Czy ceny paliw w Polsce maleją w porównaniu do poprzednich lat? Eksperci to wyliczyli

Przedstawiciele e-petrol.pl zauważyli, że poziom cen hurtowych wszystkich gatunków paliw podstawowych jest bliski średniej liczonej od początku 2024 r., która dla Pb95 wynosi 5061 zł, a w przypadku diesla 5167 zł. 

Według analityków, porównując obecne koszty tankowania na stacjach paliw do cenników obowiązujących w Polsce przed rokiem, można zauważyć, że w przypadku LPG cena spadła o 22 gr na litrze, za benzynę 95 obecnie płaci się 10 gr na litrze mniej, a za olej napędowy 17 gr więcej.

 "W ostatnim czasie zauważamy duże różnice w cenach paliw, które mają charakter regionalny, ale także dostrzegamy wyraźne dysproporcje w cenach na pylonach stacji w ramach poszczególnych miast" - wskazali analitycy. "Dlatego zachęcamy, aby przed wyjazdem na tegoroczne wakacje dobrze rozejrzeć się po okolicznych stacjach paliw, bo na jednym tankowaniu można zaoszczędzić nawet 30-40 gr na litrze" - dodali, informując, że w przypadku benzyny 95 i oleju napędowego pomiędzy krajami europejskimi różnice na litrze paliwa "wynoszą nawet 3-4 zł". 

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane!

Znasz te znaki drogowe? Wielu kierowców ciągle je myli!

Pytanie 1 z 10
Co oznacza ten znak drogowy?
Znak drogowy