Małopolskie. W Borzęcinie wykryto ognisko grypy ptaków
Jak podaje małopolski lekarz weterynarii, w dniu 19 kwietnia otrzymano informację z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach o stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich z gatunku łabędź niemy w miejscowości Borzęcin w powiecie brzeskim. W związku z wykryciem ogniska wdrożono wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI u dzikich zwierząt.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia na terenie województwa wykryto kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu. Więcej informacji znajdziecie w poprzednim materiale.
Jak podaje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w okresie od 1 stycznia do 23 kwietnia bieżącego roku w Polsce stwierdzono łącznie 81 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, 17 ognisk ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 34 ogniska u ptaków dzikich.

W związku z powyższym, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia chorób drobiu do gospodarstwa – informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą:
- zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
- karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
- stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
- stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest
- drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne, które mogą wskazywać na zarażenie drobiu (np. zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy i wody czy duszności), lub objawy neurologiczne (drżenia, skręt głowy i szyi czy paraliż kończyn), powinien poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.
Informacje w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z grypą ptaków oraz rzekomym pomorem drobiu publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.