Kury, ferma

i

Autor: tawatchai07, Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik

Wiadomości z regionu

Rzekomy pomór drobiu w Małopolsce. Wykryto kolejne ogniska

2025-04-08 13:05

Małopolski wojewódzki lekarz weterynarii otrzymał dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ognisk rzekomego pomoru drobiu u ptaków przetrzymywanych w niewoli na terenie województwa małopolskiego. Ogniska ND stwierdzono w miejscowościach Nowe Bystre w powiecie nowotarskim oraz Dębno w powiecie brzeskim.

Małopolska. Wykryto kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu

Pozytywne wyniki badań potwierdzające wystąpienie ognisk rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie Małopolski przekazał do małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w czwartek, 3 kwietnia. Jak przekazano w komunikacie z piątku, dwa ogniska rzekomego pomoru drobiu w woj. małopolskim stwierdzono w miejscowościach Nowe Bystre w powiecie tatrzańskim oraz w Dębnie w powiecie brzeskim.

Stwierdzone ogniska ND związane są z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju. W Polsce w roku 2025 stwierdzono 20 ognisk ND u drobiu i 18 ognisk tej choroby u ptaków utrzymywanych w niewoli – informuje małopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

W związku z wykryciem dwóch ognisk rzekomego pomoru drobiu w Małopolsce zaapelowano do hodowców o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu tak, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia chorób do gospodarstwa. Jak wskazano, do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą:

  • zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
  • karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
  • stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności
  • związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
Kraków Radio ESKA Google News

Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie drobiu, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy i wody, duszność, wypływ wydzieliny z nosa i oczu, obrzęk głowy, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja mogą mieć bardzo cienką skorupkę bądź być zdeformowane), objawy neurologiczne: drżenia, skręt głowy i szyi, paraliż kończyn, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii – poinformowano.

Małopolski wojewódzki lekarz weterynarii przypomina także o dostępnych na rynku szczepionkach przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND), zachęcając do przeprowadzania szczepień.

Cracovia Maraton z rekordową frekwencją. Tak wyglądały tegoroczne zawody!

2025_04_08_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP