Nowy autobus do poboru krwi pojawi się w Krakowie. Będzie kosztował 3 miliony złotych

i

Autor: MPK Kraków Tak wygląda jedyny obecny autobus krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w terenie.

Nowy autobus do poboru krwi pojawi się w Krakowie. Będzie kosztował 3 miliony złotych

2020-07-28 15:51

Już niedługo Małopolanie będą mogli oddawać więcej krwi w terenie. Krakowskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa otrzyma nowy autobus do poborów. Sfinansuje go Małopolski Urząd Marszałkowski z pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Nowy autobus do poboru krwi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Urząd Marszałkowski przeznaczy na to aż 3 miliony złotych z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Obecny jeden autobus umożliwia wysyłanie w Małopolskę 600 ekip poboru krwi rocznie. Nowy autobus podwyższy tę liczbę o jedną trzecią.

Minimum cztery stanowiska do poboru krwi z wagomieszarkami, z przestrzenią dla lekarzy, którzy będą dokonywali kwalifikacji dawców, ze stanowiskiem do oznaczania hemoglobiny, z miejscami do rejestracji, a także do wstępnej preparatyki - mówi Dyrektor RCKiK w Krakowie Łukasz Guliński.

Praca w autobusie zaczyna się od rejestracji. Potem jest pobieranie próbek krwi, kwalifikacja danego dawcy do poboru przez lekarza no i w końcu sam pobór. Wszystko trwa bardzo krótko.

Generalnie nie wykonujemy takich badań jak morfologia, która jest troszkę dłuższa. Myślę, że w okolicach pół godziny w całości od kwalifikacji do zakończenia poboru powinien przeciętny krwiodawca się zmieścić - mówi uczestniczka takich wyjazdów Doktor Iwona Czerwińska.

Do tej pory rocznie krakowskie RCKiK odbywało prawie 200 wyjazdów swoim autobusem. Dzięki nowemu pojazdowi będzie ich znacznie więcej. Autobus ma trafić do krakowskiego RCKiK jeszcze w tym roku.

Dyrekcja krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa gorąco apeluje do wszystkich aby oddawali krew. W aktualnej sytuacji pandemicznej tak źle z dostępem do cennego osocza nie było od bardzo dawna. Szczególnie cenne jest osocze ozdrowieńców z choroby COVID 19. Służy do leczenia tych zarażonych, którzy nadal cierpią.

Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?