Nowe banknoty w Polsce są już w obiegu. Nawiązują do tych z okresu PRL

i

Autor: Marek BAZAK/East News

Nowe banknoty w Polsce są już w obiegu. Nawiązują do tych z okresu PRL

2023-02-11 15:36

19 lutego 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika. W związku z wyjątkową rocznicą, w czwartek, 9 lutego do sprzedaży trafiły kolekcjonerskie banknoty i monety „Mikołaj Kopernik”. Emisja niemal od razu wzbudziła zainteresowanie kolekcjonerów.

Jak wyglądają banknoty i monety z Mikołajem Kopernikiem?

Narodowy Bank Polski w czwartek, 9 lutego rozpoczął emisję kolekcjonerskich banknotów i monet „Mikołaj Kopernik”. Nawiązują one oczywiście do 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma.

Srebrna moneta o nominale 50 złotych kosztuje 950 złotych. Na rewersie z lewej strony znajdziemy fragment pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie według projektu Bertela Thorvaldsena, a z prawej strony stylizowane słońce z promieniami i okrągłym elementem z bursztynu pośrodku. Wokół niego rozciągają się dwa okręgi.

Na awersie poza stałymi elementami, takimi jak wizerunek orła ustalony dla godła Polski, nominał i oznaczenie roku emisji umieszczono także wizerunek Układu Słonecznego z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”. Nakład monety wyniesie do siedmiu tysięcy sztuk.

Do sprzedaży trafił także kolekcjonerski banknot projektu Krystiana Michalczuka o nominale 20 złotych. Został wyprodukowany na podłożu polimerowym, a jego nakład wyniesie do 100 tysięcy sztuk. Z przodu banknotu widnieje najpopularniejszy, tzw. toruński portret Kopernika i fragmenty układu heliocentrycznego.

Na stronie odwrotnej zaprezentowano wizerunki historycznych monet - awers i rewers szóstaka gdańskiego, awers szeląga pruskiego czy awers szóstaka elbląskiego. W tle można dojrzeć także Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Mikołaj Kopernik nie po raz pierwszy na banknocie. Jak było w PRL-u?

Mikołaj Kopernik na polskim banknocie to nie nowość. Wizerunek astronoma był już obecny na środkach płatniczych w okresie PRL-u, a konkretnie na banknocie o nominale 1000 złotych, który był jednym z najsłynniejszych w okresie Polski Ludowej.

Nowe banknoty w Polsce są już w obiegu. Nawiązują do tych z okresu PRL

i

Autor: Wikimedia Commons Mikołaj Kopernik na banknocie o nominale 1000 zł. 1975 r.
Covery obok których nie da się przejść obojętnie. Dorównują oryginałom!

QUIZ: Jakim jesteś typem gościa na weselu?

Pytanie 1 z 7
W czasie pierwszego tańca: