Na terenie nowego parku na Klinach powstały alejki o dwóch różnych rodzajach nawierzchni: mineralnej (żwirowej) oraz betonowej z kruszywem eksponowanym. Jest także ścieżka z kraty pomostowej. Teren zyskał nowe oświetlenie i infrastrukturę: ławki oraz kosze na śmieci.
Park nawiązuje także do historii osiedla Kliny w Krakowie. W czasach II wojny światowej fort "Borek" pełnił funkcje militarne. To właśnie na tym terenie 26 grudnia 1944 roku awaryjnie wylądował amerykański samolot bombowy boeing B-17 „Flying Fortress - Candie”.
- To jest taka kompilacja rzeczy niezwykłych. Austriacki fort projektowany przez Szwajcara, a jeszcze do tego amerykański bombowiec o imieniu “Cukiereczek”. Ten park to jest swoisty pomnik, ale nie taki ze spiżu lub z kamienia, tylko z roślin. Ma przypominać to wydarzenie - szczęśliwe, ponieważ załoga kapitana Harrego Filera przeżyła - opowiada doktor Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej.
Fort „Borek” stanie się także kulturalnym ośrodkiem dla mieszkańców osiedla Kliny. Powstają w nim nowe siedziby Klubu Kliny - filii Centrum Kultury Podgórza oraz Biblioteki Polskiej Piosenki.
- To jest po to, aby dzieci i dorośli rozwijali swoje talenty, swoje umiejętności, spotykali się, rozmawiali. To będzie nowa odsłona tego Klubu, a także Biblioteki Polskiej Piosenki. Taka z rozmachem. To jest niezwykle ważne, żeby kultura przychodziła do mieszkańca lokalnie, a nie żeby mieszkaniec szedł kilka kilometrów, aby wziąć udział w jakimś wydarzeniu - mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.
Otwarcie fortu numer 52 „Borek” nastąpi 30 lipca o godzinie 12:00. Świętowanie potrwa dwa dni.
Polecany artykuł: