"Sytuacja demograficzna wygląda tu całkiem nieźle" - mówi Agnieszka Szlubowska - dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.
- Ten wzrost jest duży na poziomie liczby ludności miasta Tarnowa czy Nowego Sącza. Obserwujemy znaczny proces starzenia się zarówno województwa małopolskiego, jak i miasta Krakowa - tłumaczy Agnieszka Szlubowska
Małopolska jest jednym z czterech województw w Polsce, które od poprzedniego spisu powszechnego w 2011 roku odnotowało wzrost liczby ludności. Więcej osób mieszka na wsiach, a nie w miastach. Jednak jest coraz mniej młodych Małopolan, którzy mogliby zakładać rodziny.
- Zagłębiem prokreacyjnym dla województwa małopolskiego są powiaty limanowski, nowosądecki, tatrzański, nowotarski. W Krakowie obserwujemy spadek udziału ludzi w wieku produkcyjnym - dodaje Agnieszka Szlubowska
W raporcie GUS opublikował także liczbę budynków i mieszkań w Małopolsce. Mieszkań było ponad milion 288 tysięcy, a budynków ponad 694 tysiące. Raport tworzony był w oparciu o dane z 31 marca ubiegłego roku.