Obwarzanek krakowski

i

Autor: krakow.pl Rosną ceny obwarzanków

ŻYCIE MIASTA

Obwarzanek Day 2024 już wkrótce w Krakowie! Moc atrakcji z okazji święta najlepszego lokalnego przysmaku

2024-06-11 15:39

Obwarzanek Day 2024 nadchodzi! To wielkie święto w stolicy Małopolski ma na celu świętować ten wyjątkowy, krakowski przysmak o wielowiekowej tradycji. Sprawdźcie, kiedy odbędzie się święto obwarzanka i jakie atrakcje przygotowano dla krakowian i krakowianek z tej okazji. Darmowe obwarzanki to dopiero początek!

Spis treści

  1. Kraków. Obwarzanek Day 2024 nadchodzi! Kiedy wielkie święto obwarzanka?
  2. Obwarzanek Day 2024 w Krakowie. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców miasta?
  3. Obwarzanek Day 2024. Historia obwarzanka zaczęła się jeszcze w średniowieczu
  4. Obwarzanek Day 2024. Jak powstają obwarzanki?

Kraków. Obwarzanek Day 2024 nadchodzi! Kiedy wielkie święto obwarzanka?

Ideą tego dnia jest podkreślenie związku obwarzanka z naszym miastem i pokazanie, że to coś więcej niż uliczna przekąska. „Obwarzanek Day” to krakowski odpowiednik Tłustego Czwartku i amerykańskiego Pretzel Day, który w USA jest świętem narodowym, obchodzonym 26 kwietnia. Tego dnia wszyscy Amerykanie zajadają się preclami, pokazując swoją miłość do tej przegryzki. Organizatorzy będą częstować wszystkich chętnych obwarzankami, a także zachęcać do publikacji zdjęć z użyciem #ObwarzanekDay. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 20 czerwca.

Obwarzanek Day 2024 w Krakowie. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców miasta?

Sercem wydarzenia w tym roku będzie przestrzeń pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską. Dodatkowo po Plantach krążył będzie rower cargo, wypełniony po brzegi obwarzankami, a wysłannicy Żywego Muzeum Obwarzanka pojawią się też w Nowej Hucie i na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego. Kupując obwarzanki w Żywym Muzeum Obwarzanka i kilku budkach na terenie miasta będzie można otrzymać okolicznościowe przypinki, zaprojektowane przez rysowniczkę Sylwię Szyrszeń. Święto stało się częścią czerwcowych obchodów Dni Krakowa.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Obwarzanek Day 2024. Historia obwarzanka zaczęła się jeszcze w średniowieczu

Obwarzanek krakowski to wypiek przypominający pierścień, spiralnie zwinięty z dwóch lub trzech wałeczków ciasta (tzw. sulek), posypany solą, makiem, sezamem, serem lub mieszanką przypraw. Jego historia sięga jeszcze czasów średniowiecznych. Pierwsza zachowana wzmianka o nim pochodzi z 1394 r., z rachunków dworskich królowej Jadwigi – „Dla Królowej Pani pro circulis obarzanki 1 grosz”. W 2010 r., decyzją Komisji Europejskiej, obwarzanek krakowski został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Specyfikacja Obwarzanka Krakowskiego ściśle określa jego kształt, wagę oraz proces wytwarzania, a certyfikat mogą uzyskać piekarze wyłącznie z miasta Kraków oraz powiatów krakowskiego i wielickiego.

Obwarzanek Day 2024. Jak powstają obwarzanki?

Podczas Obwarzanek Day 2024 będziecie mieli okazję poznać nie tylko historię powstania tego przysmaku, ale także nauczycie się go wytwarzać. Nazwa obwarzanek związana jest z procesem jego produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie, co ma miejsce, zanim trafi on do pieca. Zanurzenie obwarzanków we wrzątku powoduje zatrzymanie pracy drożdży. Dzięki temu obwarzanek zachowuje swój kształt, jest miękki w środku i chrupiący z zewnątrz. Tradycyjnie wytwarzany obwarzanek krakowski to dzieło ludzkich rąk. Piekarz formuje pierścień skręcając dwa wałki ciasta wokół dłoni i zacierając o stół. Sprzedawany z charakterystycznych wózków, jest najsmaczniejszy zaraz po wypieczeniu. Warto pamiętać, że autentyczny obwarzanek na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie.

Parada Smoków 2024 w Krakowie. Przez miasto przeszedł kolorowy pochód:

Parada Smoków 2024 w Krakowie