Wielkie drapieżniki na niebie. Orły przednie zadomowiły się w Małopolsce
Jaki jest najrzadszy gatunek występujący w Małopolsce? Jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie jest skomplikowana. Wynika to przede wszystkim z trudności związanych z określaniem dokładnej populacji danych zwierząt. Ostatnio nieco bardziej szczegółowo przybliżaliśmy sylwetkę żbika – nieuchwytnego kota widmo żyjącego w Małopolsce. Ich liczebność w Polsce szacuje się na ok. 200 osobników. Jeszcze trudniej zaobserwować inne drapieżne zwierzę żyjące w Małopolsce – orła przedniego.
Polecany artykuł:
Orzeł przedni to skrajnie nieliczny ptak występujący w Polsce. Jego siedliska notowano na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego. Jak podaje Monitoring Ptaków Polski (Państwowy Monitoring Środowiska), w 2024 roku obecność terytorialnych orłów przednich w Polsce stwierdzono na 33 stanowiskach, z czego w 24 rewirach odkryto zasiedlone gniazda. Ile jest orłów przednich w Polsce? Ich populacja lęgowa w latach 2000 – 2024 wahała się w przedziale liczebności od zaledwie 20 do 34 par.

W roku 2024 krajowa populacja gatunku zwiększyła się o 18 młodych (średnio 1 młody na gniazdo z sukcesem), odchowanych przez 18 par na 24 o znanym wyniku lęgu. Produktywność populacji w całym analizowanym okresie (2000–2024) nie wykazywała kierunkowych zmian – informuje PMŚ.
Sukces lęgowy w 2024 roku wyniósł 75 proc., a liczba młodych orłów przednich w przeliczeniu na gniazdo osiągnęła poziom 1,0. Z kolei w przeliczeniu na parę lęgową – 0,75. Gdzie w Polsce występują orły przednie? Ten majestatyczny gatunek ptaka żyje przede wszystkim na południu kraju, na terenach województw małopolskiego i podkarpackiego, a częściowo także śląskiego.
W Małopolsce orły przednie obserwowane są m.in. w Tatrach, a także na terenie Beskidów. Jak informuje Komitet Ochrony Orłów, orły przednie występują także w Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich, w Beskidzie Niskim, Sądeckim, Pieninach, Gorcach i Beskidzie Żywieckim. Pojedyncze pary obserwowano także na Pomorzu Środkowym.
Orły przednie to jedne z największych drapieżników w Polsce. Ich rozmiary są imponujące. Długość ciała mierzy od ok. 80 do 93 cm. Z kolei rozpiętość skrzydeł wynosi 190-225 cm – podaje Komitet Ochrony Orłów. Czym odżywiają się te drapieżne ptaki? Zwierzęta te polują głównie na małe lub średniej wielkości ssaki, takie jak zające, kuny czy świstaki. Potrafią także upolować większe zwierzęta, takie jak jelenie czy kozice. Całoroczne siedliska orłów przednich notuje się m.in. w Polsce, Ukrainie, Litwie, Estonii, Rosji, Turcji czy krajach azjatyckich i w Ameryce Północnej.