Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa – na czym polega?
Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa to nowy rodzaj służby, wprowadzonej razem z Ustawą o Obronie Ojczyzny. To forma służby skierowana dla tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej kandydaci mogą odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy, bądź wstąpić w szeregi armii zawodowej. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia służby jest złożenie odpowiedniego wniosku. Dobrowolna służba obejmuje dwa etapy – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej. Ostatni w tym roku nabór rusza 14 listopada.
Polecany artykuł:
Jakie są korzyści?
Od dłuższego Wojsko Polskie stara się jak najbardziej uatrakcyjnić możliwość służby. Sprawdziliśmy na co może liczyć ochotnik, który chciałby wstąpić do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.
- Kandydat może liczyć na wynagrodzenie w okresie szkolenia takie, jak pensja żołnierza zawodowego, która wynosi 4560 złotych. Przysługuje mu także prawo do urlopu wypoczynkowego, wstąpienie do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej. Ochotnicy mają też pierwszeństwo w naborze po szkoleniu specjalistycznym. Na czas służby siły zbrojne zapewniają zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek i ubezpieczenie. Kandydaci mogą przerwać służbę w dowolnym momencie – mówi por. Kamil Zwierzyński z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie.
Jakie są wymagania?
Wszyscy zainteresowani powinni zapoznać się z formalnościami, które są stawiane prze dołączeniem do służby.
Kandydat musi spełniać następujące wytyczne:
- wiek minimum 18 lat,
- polskie obywatelstwo,
- nieposzlakowana opinia,
- zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej,
- niekaralność za przestępstwo umyślne,
odpowiednie wykształcenie:
- do korpusu szeregowych – co najmniej podstawowe,
- do korpusu podoficerów – minimum średnie,
- na kurs oficerski – wykształcenie wyższe (tytuł magistra),
- na studia wojskowe – wykształcenie średnie.
Jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Takie możliwości zapewnia Ustawa o obronie ojczyzny, która ma upraszczać zasady rekrutacji. Celem MON-u jest zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP do co najmniej 300 tysięcy żołnierzy.