Czujnik czadu

i

Autor: Pixabay Małopolska. Mieszkaniec Oświęcimia nie żyje po zatruciu czadem

Wiadomości z regionu

Tragedia w Małopolsce. Jest pierwsza śmiertelna ofiara zatrucia czadem w tym roku

2024-01-08 16:06

Mieszkaniec Oświęcimia nie żyje. Przyczyną tragedii jest zatrucie czadem. To pierwsza tego typu tragedia w Małopolsce w nowym roku. Dodatkowo, mł. kpt. Hubert Ciepły w rozmowie z nami dodaje, że od 1 stycznia 2024 roku strażacy w Małopolsce uczestniczyli aż w 17 akcjach ratunkowych, w których występował tlenek węgla, czyli silnie trujący, bezbarwny i bezwonny gaz, nieco lżejszy od powietrza. Pokazuje to, jak ważne jest, aby mieć w swoim domu małe urządzenie, które może uratować życie, czyli czujnik czadu.

Małopolskie. Mieszkaniec Oświęcimia nie żyje po zatruciu czadem

Dopiero rozpoczął się drugi tydzień nowego roku, a w Małopolsce już doszło do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Ponadto strażacy interweniowali w związku z czadem już blisko dwadzieścia razy. Najczęstszą przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, czyli przy braku właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca oraz swobodny odpływ spalin. Ponadto należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych oraz zainstalować czujnik czadu.

W którym miejscu zamontować czujnik czadu?

Czujnik tlenku węgla należy zainstalować powyżej górnej krawędzi drzwi i okien w odległości od 1 do 3 metra w poziomie od urządzenia, które mogą być źródłem emisji tlenku węgla. Jest to niezwykle ważne w sezonie grzewczym, a szczególnie teraz, gdy temperatury na zewnątrz są zdecydowanie poniżej O stopni ze względu na to, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Oprócz instalacji czujnika czadu należy pamiętać, by nie absolutnie nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a także często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania.

ZOBACZ TAKŻE: Te atrakcje turystyczne powstały w Małopolsce w 2023 roku. Są prawdziwym hitem!

Lekarz przejechał pieszego i nie udzielił mu pomocy