Hulajnoga elektryczna

i

Autor: volzi/CC0/pixabay.com

Wiadomości

W tym mieście nie wypożyczymy już hulajnóg elektrycznych. To przełomowa decyzja

2023-09-04 7:36

Hulajnogi elektryczne są sporym ułatwieniem w poruszaniu się po mieście. Innego zdania są jednak Ci, którzy muszą uważać na źle zaparkowane jednoślady, które mogą stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Problem ten zauważano w Paryżu, który jest pierwszym miastem w Europie, gdzie nie wypożyczymy już elektrycznych hulajnóg.

Paryż bez elektrycznych hulajnóg. W Polsce kolejne ograniczenia

Przejażdżka elektryczną hulajnogą w upalne lato to niezły sposób także na zwiedzanie danego miasta, bo dzięki jednośladom można zazwyczaj bezproblemowo dostać się w wybrane przez siebie miejsce. Jak się okazuje, z takiej możliwości nie skorzystamy już w Paryżu. Zgodnie z informacjami serwisu „France24”, stolica Francji jest pierwszym europejskim miastem, które zakazało wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Stało się tak po kwietniowym referendum, w którym większość biorących udział zdecydowała o zakazie wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Problemem rzeczonego referendum pozostawała jednak frekwencja, bo w tej kwestii wypowiedziało się… 7,5 proc. paryżan.

Cegiełkę do „sukcesu” którym ma być usunięcie hulajnóg dołożyła sama burmistrz Paryża Anne Hidalgo. Jak podaje „France24” prowadziła ona kampanię wyborczą przeciwko jednośladom twierdząc, że ich usunięcie zmniejszy uciążliwość na ulicach.

Operatorzy już zapowiedzieli, że hulajnogi z Paryża trafią do innych miast, takich jak Lille, Londyn, Kopenhaga czy Tel Awiw.

Mimo, że mówimy o Paryżu, to najludniejsze miasto nad Sekwaną borykało się z podobnymi problemami, które dotykają największe polskie miasta, takie jak Warszawa czy Kraków.

Problemem pozostają sami użytkownicy hulajnóg, którzy często zostawiają je w miejscach, gdzie te stwarzają realne zagrożenie dla pieszych, rowerzystów czy osób z niepełnosprawnościami. Przez długi czas rozrzucone jednoślady były problemem, na który przymykano oko. To zmieniło się choćby w Krakowie. Stolica Małopolski zdecydowała się na wprowadzenie systemu tzw. relokacji hulajnóg.

Od teraz hulajnogi elektryczne w Krakowie mogą być parkowane tylko w wyznaczonych do tego miejscach postojowych na konkretnym obszarze miasta. Dodatkowo, każdy, kto napotka źle zaparkowany pojazd może zadzwonić lub skontaktować się z krakowskim Zarządem Transportu Publicznego, który przekazuje informacje firmie odpowiedzialnej za relokację.

Feralna hulajnoga zostaje usunięta w ciągu dwóch godzin. Co ciekawe, od 22 sierpnia, czyli od dnia, kiedy system rozpoczął działanie w Krakowie usunięto już 4 tys. źle zaparkowanych hulajnóg elektrycznych. Obecnie teren relokacji obejmuje głównie centrum miasta, jednak magistrat nie wyklucza w przyszłości zwiększenia obszaru działania programu.

Które województwo będzie miało najwięcej mieszkańców w Polsce? Szokujące prognozy na 2050 rok

Tomas Pekhart po awansie do Ligi Konferencji Europy