Alkomat

i

Autor: Pexels

Wiadomości

Pijani sprawcy wypadków będą płacić alimenty na dzieci ofiar. Czy to poprawi bezpieczeństwo na drogach?

2023-09-06 7:47

Choć wydawać by się się mogło, że świadomość społeczna dotycząca konsekwencji wsiadania za kółko pod wpływem alkoholu jest coraz większa, niestety liczby w statystykach nietrzeźwych kierowców nie maleją. Nie jest to problem wyłącznie w Polsce. Jest miejsce, gdzie postawiono na radykalne rozwiązanie, które już usankcjonowały nowe przepisy.

Nowe przepisy weszły w życie. Nietrzeźwi kierowcy zapłacą alimenty dzieciom ofiar wypadków

Najnowsze przepisy zakładają, że sprawca wypadku, który spowodował go pod wpływem alkoholu, będzie zobowiązany do wypłacania alimentów dzieciom, które w wyniku zdarzenia straciły rodziców lub opiekunów i zostały sierotami. Właśnie takie prawo zaczęło obowiązywać od piątku, 1 września w Teksasie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, w stanie w południowej części Stanów Zjednoczonych. To jednak nie jedyna kara finansowa, bowiem taki nietrzeźwy kierowca musi zapłacić jeszcze słone, jednorazowe odszkodowanie.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w Polsce?

Choć w naszym kraju takiej kary dla drogowych morderców, którzy jechali "na gazie" nie ma, wysokie kary też obowiązują. Warto przypomnieć, że w polskim prawie funkcjonują dwa pojęcia:

  • stan po spożyciu alkoholu,
  • stan nietrzeźwości.

Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lubzawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Kto w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Największe katastrofy w Tatrach. Dramatyczne historie, które miały miejsce w górach [GALERIA]

Czy dziś poradziłbyś sobie w szkole? Quiz o lekturach obowiązujących w nowym roku szkolnym!

Pytanie 1 z 10
Romantyk i pozytywista jednocześnie, beznadziejnie zakochany w arystokratce, Izabeli Łęckiej, to:
Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2023 - Sławomir Szymankiewicz prezes Haleon Polska