Pilne alerty RCB aż dla siedmiu województw. Będzie szalenie niebezpiecznie

i

Autor: unplash Pilne alerty RCB aż dla siedmiu województw. Będzie szalenie niebezpiecznie

pogoda

Pilne alerty RCB aż dla siedmiu województw. Będzie szalenie niebezpiecznie

2024-05-23 10:16

Czwartek to już kolejny dzień, który zapowiada się z niebezpieczną pogodą w Polsce. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców siedmiu województwa w kraju. Przed intensywnymi zjawiskami ostrzega także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Co dokładnie nas czeka?

Uwaga! Dziś (23.05.) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni - taki komunikat otrzymali w czwartek mieszkańcy siedmiu województw.

Ostrzeżenia obejmują woj.:

  • małopolskie
  • podkarpackie
  • świętokrzyskie
  • mazowieckie
  • śląskie
  • łódzkie
  • lubelskie
Dramatyczne nagranie z Piaseczna. Samochód zmiótł ze skrzyżowania 10-latka

Przed intensywnymi zjawiskami ostrzega także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Polsce obowiązuje pierwszy i drugi stopień zagrożenia przed burzami. Prawdopodobieństwo zjawiska określono na 80-85 procent. Alerty obowiązują w czwartek do godz. 23.00.

Wysokość opadów deszczu może sięgać 30 mm, a lokalnie nawet przekraczać 50 mm, z natężeniem wynoszącym 10-20 mm na 10 minut, lokalnie może dochodzić do kumulacji opadów w sytuacji przejścia w krótkim czasie kolejnych burz przez ten sam obszar. Na obszarach zabudowanych i górskich kumulacja opadów może skutkować lokalnymi podtopieniami. Mniejszym zagrożeniem będą porywy wiatru, które lokalnie mogą osiągnąć do 70 km/h. Miejscami spodziewane są również opady gradu, głównie drobnego. Burze będą najliczniej występować po południu, kiedy to należy spodziewać się ich największej intensywności, choć lokalnie mogą zacząć się już od przedpołudnia, zwłaszcza na Pomorzu oraz Warmii, w pobliżu płytkiego ośrodka niżowego - czytamy w komunikacie.

Listen on Spreaker.