Podhale: oto skutki potężnej lawiny. Rejon Morskiego Oka jest nie do poznania
2 lutego w godzinach wieczornych z Marchwicznego Żlebu do Morskiego Oka zeszła duża lawina, która wylała się na taflę jeziora. Zwały śniegu zasypały szlak na Szpiglasową Przełecz oraz ten prowadzący dookoła jeziora, dotarły do lodu i załamały jego powierzchnię.
Kolejne - trzy lawiny zeszły z Marchwicznej Przełęczy 4 lutego. Pierwsza - pyłowa - wpadła na lód Morskiego Oka, druga wyłamała taflę jeziora, trzecia jeszcze bardziej pogłębiła wyłom w lodzie. Schodki zejściowe w rejonie Morskiego Oka również zostały całkowicie zasypane, a warstwa śniegu pod moreną sięgała wówczas... 7 metrów!
Jak relacjonował leśniczy Grzegorz Bryniarski, również z rejonu Białego Żlebu zeszła lawina, przecinając drogę do Morskiego Oka, a kolejna - prawdopodobnie - bliżej wejścia na Świstówkę - połamała drzewa i również dosięgnęła drogi.
Jak teraz wygląda teren wokół schroniska nad Morskim Okiem po zejściu tak potężnych lawin? Leśniczy Grzegorz Bryniarski nagrał filmik, ukazujący ich niszczycielską siłę.
Masy śniegu trafiły na taflę jeziora, wszystkie rosnące na morenie limby zostały zniszczone. Wzdłuż linii brzegowej ciągnie się duża szczelina, na którą musicie uważać - przestrzega leśniczy Grzegorz Bryniarski.
Tatry: warunki w górach, zamknięte szlaki, ostrzeżenie lawinowe
Jak przekazuje TPN, obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach Tatr wciąż panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki powyżej górnej granicy lasu są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Większość z nich może być nieprzetarta. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, w rejonie grani śnieg twardy lub wywiany, miejscami przepadający.
Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. Dodatkowym utrudnieniem jest występujący w godzinach porannych niski pułap chmur oraz zamglenia, które mogą prowadzić do utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń.
Szlaki w dolinkach i drogi dojściowe do schronisk są na ogół przedeptane, jednak należy pamiętać, że zalega tam dużo śniegu, miejscami jest ślisko.
W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda; Przełączka Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko;
- Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023r.);
- Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte.
Przed podjęciem decyzji o wyjściu w góry koniecznie zapoznaj się z komunikatami TPN!.