Blisko 6 tysięcy uczestników szkoleń, 231 projektów i 5,5 tysiąca głosujących uczniów - to statystyki tegorocznego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Jak mówi Anna Florkowska, uczennica, a także koordynatorka SZBO w VIII Liceum Ogólnokształcącym, projekt to "duże wyzwanie".
Wspieraliśmy uczniów w ich kampanii, pomagaliśmy im w promocji i przeprowadzaliśmy głosowanie, liczyliśmy głosy i ogłaszaliśmy zwycięski projekt. Zgłoszonych projektów w naszej szkole było dziesięć. Myślę, że Szkolny Budżet Obywatelski to dla uczniów kolejna szansa i doświadczenie, które mogą w przyszłości wykorzystać.
W ramach Budżetu powstaną między innymi przyszkolne ogródki do nauki i rekreacji czy systemy bezstresowych dzwonków, które mają być przystosowane dla wrażliwszych uczniów.
W ubiegłym roku na początku roku szkolnego do Szkolnego Budżetu Obywatelskiego zgłosiło się trzydzieści jeden szkół. Każdej z nich przeznaczyliśmy kwotę 5 tysięcy złotych, w związku z czym tegoroczny Budżet zamknął się w kwocie 155 tys. złotych.
- mówił Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. We wszystkich krakowskich szkołach z całej puli projektów wyłoniono 79, które zostaną zrealizowane.