Małopolska: deszcze i topniejący śnieg. Rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze
W 10 miejscach w Małopolsce rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW podało, że wzrosty poziomu wody w części regionu prognozowane są w związku z opadami deszczu oraz topiącym się śniegiem.
Stan ostrzegawczy przekroczyła:
- Wisła w Jawiszowicach,
- Dunajec w Nowym Targu,
- Stryszawka w Suchej Beskidzkiej,
- Skawa w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie,
- Czarna Orawa w Jabłonce,
- potok Piekielnik w Piekielniku,
- Lubieńka w miejscowości Lubień,
- Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu,
- Niedziczanka w Niedzicy.
Podtopienia w Małopolsce. Zalane piwnice i drogi
Co oznacza, że stan rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy? To tłumaczy dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:
Jak sama nazwa wskazuje, są to stany ostrzegawcze, czyli musimy na to zwrócić uwagę, ale na razie bez paniki. Kolejny poziom to jest stan alarmowy. Na chwilę obecną na żadnej z rzek w Małopolsce nie ma stanu alarmowego - przekazuje dyżurny.
Na Podhalu jednak topniejący śnieg i opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia. 18 lutego, w sobotę woda spływająca z okolicznych pół wdarła się do piwnicy w budynku w gm. Bukowina Tatrzańska. Natomiast w Zakopanem zalało przejazd pod wiaduktem kolejowym przy wyjeździe z drogi na Olczy na zakopiance.
W niedzielę, 19 lutego osunęła się droga prowadząca na os. Gile w Białym Dunajcu. Woda przelała się także przez wały w Szaflarach w sąsiedztwie elektrowni wodnej.
Tego samego dnia zalało budynki m.in. w Gronkowie, na Grapie w Białce Tatrzańskiej, w Ochotnicy Górnej, a także w powiecie suskim - w Lachowicach i w Zawoi.
Intensywne opady deszczu i topniejący śnieg wyrządził wiele szkód także w gminie Szerzyny (powiat tarnowski). Wójt gminy, Grzegorz Gotfryd donosi o podtopieniach, zniszczeniach poboczy i nawierzchni dróg, zamuleniu rowów i przepustów, podmyciu przyczółków mostów.
Stany ostrzegawcze na rzekach w Małopolsce. IMGW wydało alert 2. stopnia!
IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o wezbraniu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla obszaru obejmującego zlewnie Soły poniżej kaskady, Skawy, Rudawy, Raby, Dunajca po zb. Czorsztyn, Popradu i Białej Tarnowskiej. To w dużej mierze południowo-zachodnie tereny województwa. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 10 w poniedziałek, 20 lutego (IMGW ostrzega jednak, że alert może potrwać do 22 lutego; informacje będą aktualizowane). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90 proc.
W związku z prognozowanymi kolejnymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego - podał Instytut.