Jaka będzie wiosna 2023? Kiedy nadejdzie ocieplenie

i

Autor: Pixabay/IMGW Według IMGW styczeń 2023 był rekordowo ciepły. Czy to zwiastuje pogodną wiosnę?

Prognozy pogody na wiosnę 2023 od IMGW. Temperatury mogą zaskoczyć! Początek roku był ekstremalnie ciepły. Jaka będzie pogoda w lutym, marcu, kwietniu i maju?

2023-02-28 8:04

Kiedy będzie wiosna? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali pogodę na luty, marzec, kwiecień i maj. Wstępne prognozy wskazują, że temperatury mogą być wyższe od norm wieloletnich. Tak było w styczniu. Synoptycy mówią jasno: to był ekstremalnie ciepły początek roku. Zobacz, jaka będzie pogoda na wiosnę!

Kiedy będzie wiosna 2023?

Jak wskazują prognozy pogody, każdy kolejny dzień będzie coraz cieplejszy. Łagodne powietrze znad Hiszpanii, Portugalii i Maroka sprowadza do nas układ wysokiego ciśnienia. Temperatura w lutym 2023 już sięgnęła niemal 10 stopni.

Synoptycy prognozują też załamanie pogody. Końcem lutego maksymalna temperatura może wynieść 5 st. C., a na terenach górskich pojawi się śnieg. W trzecim tygodniu lutego pojawić się mogą intensywne deszcze, silne wiatry, a nawet burze z gradem.  Oznacza to, że na prawdziwie wiosenną pogodę będziemy musieli poczekać.

Początek 2023 roku rekordowo ciepły. To zwiastuje pogodną wiosnę?

Tegoroczny styczeń należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych. Średnia obszarowa temperatura powietrza w styczniu 2023 r. wyniosła w Polsce 2,9 st. C i była aż o 4 stopnie wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). 

Najcieplejszym regionem Polski był Pas Wybrzeży i Pobrzeży Południowo-bałtyckich, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza (3,5°C) była o 3,2 stopnia wyższa od normy, a warunki termiczne sklasyfikowano jako anomalnie ciepłe. Najchłodniejszym regionem były Karpaty – tam średnia temperatura powietrza wyniosła 2,0°C, a warunki termiczne sklasyfikowano jako ekstremalnie ciepłe - przekazuje IMGW. 

Pogoda na wiosnę 2023 od IMGW. Prognozy na luty, marzec, kwiecień i maj

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na luty, marzec, kwiecień i maj. Z opracowań synoptyków wynika, że temperatury w nadchodzących miesiącach mogą być wyższe od norm wieloletnich. Kiedy będzie cieplej i nadejdzie wiosna? Tej spodziewać się możemy w kwietniu.

Marzec będzie miesiącem w normie termicznej, ale kwiecień i maj zapowiadają nadejście ciepłej pogody - czytamy w komunikacie od IMGW.

Dokładne mapy oraz dane dotyczące temperatur i opadów w lutym, marcu, kwietniu i maju, zostały zaprezentowane w galerii poniżej. 

Widmo Brockenu uchwycone w obiektywie kamery. Spektakularne widowisko!