Prognoza pogody 16 dni na drugą połowę października

i

Autor: Vasilina Sirotina, Unsplash/Screenshot Facebook Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB

WIADOMOŚCI

Pogoda długoterminowa na 16 dni na drugą połowę października. Będzie pierwszy duży śnieg?

2024-10-16 10:07

Pogoda na 16 dni w Polsce. Jaka będzie druga połowa października 2024? Jesień, która na dobre już zagościła w Polsce, przyniosła nam poważne zawirowania, jeśli chodzi o sytuację za oknem. Zimne i deszczowe dni i noce zaczęły przeplatać się z ciepłą i słoneczną aurą. Chociaż pierwsza połowa miesiąca w większości upłynęła nam pod znakiem babiego lata, sytuacja w drugiej połowie października ulegnie zmianie. Może spaść pierwszy duży śnieg.

Pogoda długoterminowa na październik. Druga połowa miesiąca zacznie się słonecznie

Czy tego chcemy, czy nie, jesień rozgościła się w Polsce na dobre i długo nie odpuści. W ostatnim czasie łagodne zimy sprawiły, że trudno już mówić u nas o czterech porach roku, a od października do kwietnia mamy jesień z okresowym występowaniem śniegu i prawdziwej zimy. Zanim jednak szarość za oknem na stałe opanuje krajobraz, jeszcze przez chwilę przyjdzie nam się cieszyć słońcem. Jak przekazuje IMGW od wtorku do niedzieli pogoda wciąż jeszcze będzie dopisywać. W środę, 16 października będzie ciepło w całym kraju. Najcieplej na Śląsku i Dolnym Śląsku, gdzie słupki termometrów pokażą nawet 14 st. C., chłodniej będzie na Podlasiu i w rejonach górskich. Tam tylko 9 st. C. W nocy od 2 do 4 st. C z możliwymi przymrozkami w Tatrach.

Już w czwartek, 17 października pogoda znacznie się poprawi i będziemy mogli mówić o prawdziwym babim lecie. Za sprawą nadchodzącego do Polski wyżu temperatura w całym południowym zachodnim pasie Polski wyniesie 16-17 st. C. Nieco chłodniej będzie na Podlasiu, tam tylko 11 st. C. Cieplej będzie także w nocy, kiedy słupki termometrów pokażą od 5 do 7 st C., z wyjątkiem Podlasia i Tatr, gdzie wystąpią przymrozki. Podobna sytuacja będzie w piątek, 18 października. Wówczas wyż przetoczy się dalej nad naszym krajem, a słońce dotrze także na Mazowsze i Pomorze, a nawet na Podlasie. Tego dnia może jednak wiać dosyć silny wiatr. W nocy ciepło. Na zachodzie będzie nawet 8-9 st. C, na Mazowszu 6 st. C, na Podlasiu i w Tatrach 2 st. C. W sobotę, 19 października pogoda utrzyma się na podobnym poziomie, co dzień wcześniej. Cieplej będzie w nocy, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Spadek wyżu odczujemy dopiero w niedzielę, 20 października, a słupki termometrów będą wskazywać coraz niższe wartości. W Małopolsce i na Mazowszu będzie 14 st C. Ciepło wciąż na Pomorzu Zachodnim, gdzie możliwe nawet 17 st. C.

Pogoda długoterminowa na październik. Ostatni tydzień miesiąca przyniesie ochłodzenie

Jak przekazuje IMGW w poniedziałek i wtorek, 21 i 22 października w Polsce dalej utrzyma się słoneczna aura, którą przyniósł do nas wyż Werner. To dobra wiadomość dla osób wrażliwych na pogodę, bowiem dla nich tydzień rozpocznie się bardzo dobrze. Będzie ciepło, w Małopolsce nawet do 16 st C., aż do 20 st. C w lubuskim. Chłodniej jak zawsze na Podlasiu, gdzie prognozowane jest 10 st. C. Sytuacja ulegnie stopniowemu pogorszeniu od środy, 23 października. Wyż powoli zacznie opuszczać Polskę, przez co w kraju zacznie robić się coraz chłodniej. Temperatura maksymalna wyniesie już tylko 15 st. C, zaś na Podlasiu i w Tatrach to będzie już tylko 9-10 st. C. Taka sytuacja utrzyma się niemal do końca miesiąca.

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Końcówka października przyniesie śnieg?

Dla tych, którzy czekają na pierwszy poważny śnieg w Polsce, niestety nie mamy dobrych wieści. Póki co pogoda pod koniec października może przynieść przelotne deszcze, jednak nie ma co liczyć, że zamienią się one w śnieg. Ten może przejściowo wystąpić tylko na obszarach górskich, jednak nawet przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego przewidują, że do prawdziwej zimy jeszcze daleko. Należy jednak przygotować się na nocne przymrozki, które w drugiej połowie października będą występować coraz częściej w niemal całym kraju. Można jednak spodziewać się, że już na początku listopada przyjdzie nam poznać przedsmak zimy. Załamanie pogody obserwujemy już nad Rosją, a w Moskwie potężna wichura śnieżna wyrządziła ostatnio wiele szkód.

Jaka będzie zima 2024/2025? Prognoza długoterminowa IMGW zdradza, co nas czeka:

To ona śpiewała hit "Szklana pogoda". Tak przez lata zmieniła się Małgorzata Ostrowska