Pogoda długoterminowa na jesień 2024. IMGW pokazało modele meteorologiczne
Chociaż jesień jeszcze na dobre nie rozgościła się w naszym kraju, już teraz wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka będzie pogoda na zimę i święta Bożego Narodzenia. Trudno się także dziwić. Każdy z nas marzy o tym, aby ten wyjątkowy czas w roku upłynął nam pod znakiem białych, czyli śnieżnych świat. Eksperci i ekspertki z dziedziny meteorologii także czuwają nad tym, co przyniesie nam pogoda w najbliższych miesiącach. IMGW wskazuje, że jesień 2024 w pogodzie upłynie nam bez większych zaskoczeń. Będzie padało, ale będzie także ciepło.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że październik upłynie nam bez zaskoczeń. Średnia temperatura będzie w normie, chociaż suma opadów będzie wyższa niż w poprzednich latach. Podobnie zapowiada się także listopad. Według prognoz pogody IMGW, średnia opadów i temperatur nie przekroczy wyznaczonej przez lata normy. Zmiany zajdą w temperaturze powietrza, chociaż dla wielu będą one pozytywne, bowiem szacuje się, że ten miesiąc będzie znacznie cieplejszy niż w poprzednich latach, a słupki termometrów pokażą wartości powyżej średniej normy.
Pogoda na Boże Narodzenie 2024. Czy czekają nas białe święta?
Pogoda na grudzień 2024 pozwoli wszystkim niecierpliwym sprawdzić, jaka pogoda czeka nas na święta Bożego Narodzenia. Chociaż trudno precyzyjnie określić z tak wielkim wyprzedzeniem, jaka dokładnie będzie aura, pierwsze modele meteorologiczne uchylają rąbka tajemnicy na ten temat. Według wyliczeń IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza w grudniu nie powinna nas zaskoczyć i w tej kwestii nie powinny występować żadne anomalie. Eksperci zwracają jednak uwagę, że miesięczna suma opadów może znacznie przekroczyć wieloletnie normy. To oznacza, że w grudniu czekają nas potężne opady deszczu bądź, jeśli będzie odpowiednio zimno, śniegu, a więc szansa na białe święta w tym roku jest naprawdę duża.
— W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej — przekazał IMGW w mediach społecznościowych.