Spis treści
- Meteorologiczna zima i kalendarzowa zima. Kiedy się rozpoczynają?
- Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazuje, że zima 2025 będzie cieplejsza niż w ubiegłym roku
- Jaka będzie zima 2024/2025 w Polsce? IMGW podało długoterminową prognozę pogody
Meteorologiczna zima i kalendarzowa zima. Kiedy się rozpoczynają?
Jesień nadeszła do Polski z pełną mocą. Dni stały się coraz krótsze i chłodniejsze, a słońce coraz rzadziej wychodzi zza ciężkich chmur. Noce stały się znacznie dłuższe, a okresowo pojawiają się nawet przymrozki. To oznacza, że już wkrótce będziemy musieli wyciągnąć z szaf grube kurtki i płaszcze, a także cieplejsze kołdry i koce. Meteorologiczna zima rozpoczyna się już 1 grudnia i potrwa aż do końca lutego. Chociaż pojęcie to nie wyznacza konkretnej pory roku, pomaga pozwalać meteorologom i klimatologom w celach badawczych. Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia i potrwa aż do 20 marca.
Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazuje, że zima 2025 będzie cieplejsza niż w ubiegłym roku
Fani sportów zimowych już teraz z niecierpliwością wyczekują na wieści, jaka będzie zima 2024/2025. Wstępne analizy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazuje, że w tym roku należy spodziewać się, że zimowe miesiące będą nieco cieplejsze niż w ubiegłym roku. Według ich wyliczeń od listopada do stycznia będzie cieplej średnio o 0,5-1 stopnia Celsjusza w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Organizacja wskazuje również, że większy wzrost średniej temperatury będzie w krajach skandynawskich i w Rosji, gdzie wyniesie o dwa stopnie więcej.
Jaka będzie zima 2024/2025 w Polsce? IMGW podało długoterminową prognozę pogody
Pogoda długoterminowa na zimę 2024/2025 może dla wielu być niezwykłym ułatwieniem w planowaniu urlopów i wyjazdów. Chociaż nie da się z tak wielkim wyprzedzeniem dokładnie określić, jaka aura za oknem czeka na w listopadzie czy grudniu, IMGW pokusiło się o przygotowanie pełnej analizy na nadchodzące miesiące. Jaka będzie zima 2024/2025 w Polsce? Według synoptyków listopad może być cieplejszy niż w poprzednich latach, jednak opady nie powinny przekroczyć normy. Te zostaną znacznie przekroczone w grudniu. Według wyliczeń IMGW w całym kraju będzie mokro ponad normę. Podobnie będzie w styczniu, jednak na początku nowego roku może zaskoczyć nas cieplejsza aura niż bywało to w poprzednich latach.
— Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego — przekazało IMGW.