Koniec babiego lata. Pogoda IMGW na początek listopada zapowiada typową, polską jesień
Październik odszedł już w zapomnienie, a wraz z nim babie lato. Dotychczas początek jesieni prawdziwie nas rozpieścił — piękna i słoneczna pogoda, a także wysokie temperatury sprawiły, że doświadczyliśmy prawdziwej polskiej, złotej jesieni. Skorzystać z niej mogły osoby, które podczas dnia Wszystkich Świętych wybrały się odwiedzić groby swoich bliskich zmarłych. Niestety, już od poniedziałku, 4 listopada sytuacja za oknem ulegnie znacznemu pogorszeniu, a przechodzący nad Europą wyż przyniesie nam chłód, a nawet przymrozki.
Pogoda IMGW na początek listopada. Od poniedziałku w Polsce przymrozki
W poniedziałek, 4 października na słońce wychodzące zza chmur nie ma co liczyć. Tego dnia rozpocznie się ponura i typowo jesienna pogoda. Maksymalna temperatura w ciągu dnia to 10 st. C w centrum kraju i na Pomorzu. Na pasie od Małopolski przez Dolny Śląsk aż do Pomorza Zachodnie będzie padał przelotny deszcz. W nocy temperatury pokażą ujemne wartości. Najchłodniej będzie na południu i na wschodzie Polski, gdzie słupki termometrów pokażą -3 st. C. Najchłodniej w Tatrach, tam -5 st. C. Wtorek, 5 listopada będzie już bez deszczu. W dzień na zachodzie do 10 st. C chłodniej na wschodzie, tam już tylko 7 st. C. Noc ponownie da nam się we znaki przymrozkami.
— Pogodę w bieżącym tygodniu kształtować będą układy wyżowe, które przyniosą niższe temperatury i dość dużo chmur. Co prawda w wielu miejscach pojawią się rozpogodzenia, szczególnie w pierwszej części tygodnia, ale nocami i przedpołudniami tworzyć się będą liczne mgły i zamglenia oraz niskie chmury stratus skutecznie hamujące dopływ promieni słonecznych — przekazał IMGW w mediach społecznościowych.
Reszta tygodnia upłynie pod znakiem dość jednostajnej pogody. W ciągu dnia temperatury będą oscylować wokół 7-10 st. C. Chociaż niemal cały tydzień będzie pochmurny, nie będzie padał deszcz. Wystąpią za to miejscowe mgły. W nocy lokalnie możliwe przymrozki do -2 st. C. Najchłodniej będzie w Tatrach. W wysokich partiach gór możliwe nawet -5 st. C.