Kraków wspomni zmarłego papieża Benedykta XVI
Informacja o śmierci 95-letniego papieża wstrząsnęła całym światem. Benedykt XVI był gościem w Polsce podczas jednej ze swoich pielgrzymek. Krakowianie uczcili jego śmierć biciem dzwonu Zygmunta w samo południe. W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich została udostępniona księga kondolencyjna. O godz. 18:00 abp Marek Jędraszewski pożegnał Ojca Świętego podczas wieczornej mszy. Do śmierci papieża odniósł się także kardynał Dziwisz.
- Z żalem, ale jednocześnie z chrześcijańską wiarą w zmartwychwstanie, przeżywamy odejście do domu Ojca Papieża Benedykta XVI. Przez ponad dwadzieścia lat, podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II, miałem przywilej stałego kontaktu z kardynałem Josephem Ratzingerem jako Prefektem Kongregacji Nauki Wiary i jednym z najbliższych współpracowników Ojca Świętego. Mogę dziś powiedzieć, że darzył mnie przyjaźnią i poczytuję to sobie za wielki zaszczyt. Już jako Papież, w pierwszych miesiącach pontyfikatu, Benedykt XVI mianował mnie arcybiskupem metropolitą krakowskim, a następnie kardynałem. Doświadczyłem z jego strony wiele życzliwości i dobra – czytamy w oświadczeniu kard. Stanisława Dziwisza.
Kiedy odbędzie się pogrzeb papieża Benedykta XVI?
Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się w czwartek, 5 stycznia o godz. 9:30 na Placu św. Piotra w Watykanie. Na uroczystość wybiera się także prezydent Andrzej Duda. To pierwszy taki przypadek w historii, gdzie mszę pogrzebową papieża seniora poprowadzi obecny Ojciec Święty. Papież Franciszek pożegna Benedykta XVI w imieniu całego Kościoła.
Kraków również zamierza upamiętnić zmarłą głowę Kościoła katolickiego. Każdy, kto chce pożegnać się z papieżem Benedyktem XVI, może wpisać się do księgi kondolencyjnej wystawionej w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, czyli w siedzibie kurii przy ul. Franciszkańskiej 3.
- Był człowiekiem pełnym prostoty, prawdziwej pokory, ale przede wszystkim serdeczności – tak zmarłego Benedykta XVI wspomina bp Jan Zając, były kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W 2006 roku podczas pielgrzymki papieża do Polski i do Krakowa, przyjmował on Benedykta XVI w murach łagiewnickiej świątyni. Spotkanie z Ojcem Świętym zrobiło na biskupie Zającu duże wrażenie.
- Wyróżniała go duża otwartość – tak z kolei o Benedykcie XVI mówi ks. Stanisław Mieszczak. Sercanin podczas wizyty Ojca Świętego w Krakowie pełnił funkcję ceremoniarza.