21-latek zatrzymany pod zarzutem propagowania nazizmu
Rzecznik komendy powiatowej w Oświęcimiu asp. szt. Małgorzata Jurecka powiedziała PAP, że sprawca namalował nazistowski symbol w nocy z 12 na 13 października na bruku alejki parkowej w pobliżu historycznej latarni, która jest poobozowym reliktem, a także pomnika poświęconego więźniom podobozu Jawischowitz.
Dodała, że w poniedziałek policjanci zatrzymali 21-latka, który narysował swastykę. Usłyszał zarzut propagowania nazizmu. Przyznał się do winy. Grozi mu grzywna, ograniczenie wolności lub kara do trzech lat więzienia.
Według historyków z Muzeum Auschwitz podobóz Jawischowitz zaczął działać w połowie sierpnia 1942 r. Osadzeni w nim więźniowie pracowali w dwóch zakładach wydobywczych kopalni węgla kamiennego „Brzeszcze” usytuowanych w Brzeszczach i w Jawiszowicach. W 1944 r. podobóz osiągnął maksymalny stan liczbowy – ponad 2,5 tys. osób. Więźniowie pochodzili z Polski, Francji, Holandii, Czech, Słowacji, Włoch, Belgii, Węgier, Jugosławii, Związku Sowieckiego i Rzeszy. W 95 proc. byli to Żydzi.
W obozie panowała wysoka śmiertelność. Niezdolni do pracy najczęściej byli mordowani w komorach gazowych lub dosercowym zastrzykiem fenolu. Stan liczbowy był uzupełniany nowymi transportami z obozu głównego.
Około 1,9 tys. więźniów 18 i 19 stycznia 1945 r. Niemcy popędzili na zachód. W obozie pozostało ich kilkudziesięciu. 27 stycznia wyzwoliła ich Armia Czerwona.
Gdzie zarabia się najmniej na Podkarpaciu?
Zobacz naszą galerię!