Badania prowadzone w Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych mają służyć wszystkim dziedzinom nauki i przemysłu - od medycyny i optyki przez mechanikę, aż po energetykę.
To bardzo ważna specjalność, od niej zależy poziom przemysłu w danym kraju. Czym lepsze mamy laboratoria z obszaru pomiarów współrzędnościowych, tym ten poziom przemysłu maszynowego, ultraprecyzyjnego, optycznego od tego zależy - mówi prof. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
Laboratorium będzie posiadać innowacyjny sprzęt, zbudowany wedle wytycznych pracowników Politechniki.
Będzie wyposażone w maszyny i urządzenia, które pozwalają na realizację pomiarów z niepewnościami poniżej dziesięciu nano, ale i również do obszaru jednego metra i powyżej, te dokładności będą na poziomie poniżej jednego mikrometra - dodaje profesor.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki grantowi w wysokości 17 mln złotych. Dwukondygnacyjny obiekt powstanie bezpośrednio przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej i będzie liczył 600 mkw. Wstępnie budynek ma być udostępniony pod koniec przyszłego roku.