Są pieniądze dla Szpitala im. L. Rydygiera

i

Autor: Kuba Kusy

Ogromne dofinansowanie dla Centrum Oparzeniowo-Plastycznego w Krakowie!

2020-02-10 18:45

Ponad dwieście tysięcy złotych otrzyma w tym roku Centrum Oparzeniowo-Plastyczne przy krakowskim Szpitalu im. L. Rydygiera. Fundusze, które trafią do tej wyspecjalizowanej placówki wyasygnował ze specjalnej rezerwy premier Mateusz Morawiecki.

Przekazane w poniedziałek środki będą przeznaczone na zakup specjalistycznej aparatury medycznej.

To sprzęt ciężki. Wiertarka i napędy służące do chirurgii kostnej, w zabiegach replantacyjnych i twarzoczaszki, najnowsze dermatomy, zestaw dystraktorów twarzoczaszki służący w zabiegach rekonstrukcyjnych - wylicza Anna Chrapusta dyrektor Centrum.

Urządzenia posłużą lekarzom do wysoko wyspecjalizowanych zabiegów. Modelowania twarzoczaszki u dzieci z wrodzonymi wadami, korygowania nieprawidłowości kostnych wynikających z urazów i wad oraz leczenia ciężkich oparzeń. 

Artur Asztabski, prezes zarządu Szpitala im. L. Rydygiera przyznaje, że kierowana przez prof. Chrapustę placówka jest bardzo wysoko wyspecjalizowana i trafiają do niej pacjenci nie tylko z Małopolski. 

- Do pani profesor Chrapusty trafiają przypadki często nazyzwane beznadziejnymi - powiedział. 

Placówka przeniosła się do nowego budynku w sierpniu ubiegłego roku. W tej chwili lecznica startuje w konkursie na świadczenie dla dzieci. Do przenosin tamtejsi lekarze wykonywali ok. 2 tys. operacji. Po przenosinach tylko w ciągu 3 miesięcy lekarze wykonali ich niemal tysiąc. 

Centrum Oparzeniowo-Plastyczne w Krakowie z dużym dofinansowaniem. Posłuchaj materiału Kuby Kusego: