AWF Kraków

i

Autor: Monika Cwykiel, Wikimedia Commons

Wiadomości

Popularna krakowska uczelnia będzie nosiła inną nazwę. Zmiany już od grudnia

2024-11-16 19:52

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie już niebawem zmieni swoją nazwę. Rektor uczelni prof. Andrzej Klimek skierował w tej sprawie specjalny wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt ustawy został przyjęty przez Sejm. Od grudnia jednostka będzie Akademią Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Kraków. Akademia Wychowania Fizycznego zmienia nazwę

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie jest publiczną uczelnią akademicką. Te tworzy się w Polsce na drodze ustawy. To samo dotyczy potencjalnych zmian nazwy uczelni zaliczanych do tej grupy. W związku z tym rektor AWF w Krakowie prof. Andrzej Klimek skierował wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ws. zmiany nazwy uczelni. Tematem tym musiał zająć się Sejm, który przyjął projekt ustawy o zmianie nazwy Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Zgodnie z nim, uczelnia od piątku, 20 grudnia stanie się Akademią Kultury Fizycznej im.  Bronisława Czecha w Krakowie.

Dlaczego AWF w Krakowie zmienia nazwę? Jak czytamy w projekcie ustawy, akademia jest uczelnią z 75-letnią tradycją. Jej historyczna nazwa „Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego w Krakowie”, zmieniona później na „Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie”, a następnie na „Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie im. Bronisława Czecha w Krakowie”, pochodzi z okresu, gdy w uczelni realizowane było kształcenie jedynie na studiach na kierunku wychowanie fizyczne.

Akademia sukcesywnie rozszerza swoją ofertę edukacyjną o nowe kierunki studiów. Obecnie w Akademii są prowadzone studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, zarówno na profilu praktycznym, jak i ogólnoakademickim, na kierunkach: fizjoterapia, kosmetologia, kultura fizyczna osób starszych, kultura fizyczna w służbach mundurowych, sport, sport i turystyka na terenach górskich, sport w szkolnym wychowaniu fizycznym, terapia zajęciowa, trener zdrowia i sprawności fizycznej, turystyka i rekreacja, turystyka przygodowa, turystyka zdrowotna, wychowanie fizyczne oraz wychowanie fizyczne w służbach mundurowych – czytamy w projekcie ustawy.

Nowa nazwa akademii ma odzwierciedlić prowadzoną przez nią aktualnie działalność dydaktyczną i naukową z zakresu kultury fizycznej. Zakres ten jest obecnie szerszy, niż zakres wychowania fizycznego. Zmiana nazwy z AWF na Akademię Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie ma przyczynić się do kreowania wizerunku uczelni jako instytucji posiadającej kompetencje i możliwości w zakresie dbałości o zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny człowieka przez wychowanie fizyczne, sport, turystykę, rehabilitację i rehabilitację medyczną.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

ZDMK sprzedaje samochody usunięte z krakowskich ulic. Są okazje

89. Krakowska Lekcja Śpiewania - Obchody Święta Niepodległości 2024
O migracji jako wyzwaniu w edukacji. DROGOWSKAZY
Świat zmaga się z rosnącą presją migracyjną. Migracje międzynarodowe na pewno nasilą się w najbliższych dekadach, bo czynniki wpływające na to zjawisko - w tym presja ekonomiczna, zmiany demograficzne, wzrost populacji, szybka urbanizacja, zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, głód - utrzymają się w wielu miejscach poza Europą i najprawdopodobniej będą się nasilać. Temat masowej migracji (w tym nielegalnych migrantów), wzbudza skrajne emocje. Dyskusja o migrantach często opiera się na krzywdzących stereotypach, a nawet dezinformacji. Może więc potrzeba nam rzetelnej edukacji na temat? Opartej na faktach, mówiącej uczciwie o blaskach i cieniach masowej migracji z Afryki czy Azji do Europy? Może taką naukę warto zacząć już w szkole podstawowej?Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Izabela Meyza z Fundacji Szkoła z Klasą, która opracowała raport badawczy pt. Niewidoczne Historie. Jak powstają wspólne narracje na temat aktualnych migracji europejskich.
Michał Poklękowski
Drogowskazy || Michał Poklękowski