Ponad 200 zdarzeń i ranna strażaczka
Minionej doby małopolscy strażacy mieli pełne ręce roboty. Gwałtowne opady deszczu doprowadziły do 231 zdarzeń w całym województwie, a działania polegały głównie na udrażnianiu przepustów i odpompowywaniu wody z zalanych posesji. Jak podsumowuje rzecznik PSP, skala zjawiska była ogromna, a interwencje trwały przez całą noc i poranek.
– Strażacy w Małopolsce interweniowali wczoraj [27.07. – przyp. red.] 231 razy do zdarzeń o charakterze atmosferycznym. Najwięcej interwencji, bo 117, odnotowaliśmy w Krakowie. Dzisiaj [28.07. – przyp. red.] już do godziny 6. nad ranem wyjeżdżaliśmy 19 razy. Niestety, ale odnotowaliśmy jedną osobę ranną, druhnę OSP z powiatu nowosądeckiego. Druhna podczas kierowania ruchem została potrącona przez motocyklistę, a działania związane były z udrażnianiem przepustu i układaniem worków z piaskiem. Jej życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo. Została zabrana do szpitala z urazem kończyny dolnej. Dwa obozy zostały prewencyjnie przeniesione w miejsce bezpieczne. Łącznie w Małopolsce stacjonuje 5 obozów harcerskich z łączną liczbą uczestników 224. Wczoraj w Krakowie woda zalała między innymi tunel pod Rondem Grunwaldzkim oraz dolną płytę Ronda Mogilskiego. Wszystkie zgłoszenia jakie otrzymywaliśmy usuwaliśmy na bieżąco – relacjonuje w rozmowie z Radiem ESKA mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
IMGW wydało ostrzeżenia III stopnia. Służby w gotowości
Dynamiczna sytuacja pogodowa to efekt napływu niżu genueńskiego nad terytorium Polski. W związku z zagrożeniem minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zwołał posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prognozy na najbliższe godziny są bardzo poważne. Ostrzeżenia III stopnia przewidują opady deszczu o natężeniu od 90 mm do 110 mm, a lokalnie nawet do 120 mm. Ulewom mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 80 km/h oraz grad. Intensywne opady spodziewane są w poniedziałek, co grozi wezbraniami rzek i kolejnymi podtopieniami.

Apel o szczególną ostrożność
W obliczu zagrożeń, służby apelują do mieszkańców o rozwagę i bieżące śledzenie komunikatów pogodowych. Najważniejsze jest unikanie ryzyka i natychmiastowe reagowanie w przypadku niebezpieczeństwa.
– Apelujemy o zachowanie ostrożności i śledzenie komunikatów pogodowych, a w razie wystąpienia zagrożenia należy natychmiast wezwać straż pożarną pod numerem telefonu 998 lub 112 – apeluje w rozmowie z Radiem ESKA mł. kpt. Hubert Ciepły.