- Dyrektorzy krakowskich placówek rozważają też te możliwości i zastanawiają się jak to zrobić. To są zupełnie nowe procedury, które wchodzą w życie dopiero 1 września. Nauka hybrydowa i zdalna pozwala w łatwy sposób zwiększyć bezpieczeństwo uczniów poprzez zmniejszenie liczby dzieci przebywającej w jednym momencie w szkole - mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.
Do teraz do Urzędu Miasta prośbę o zgodę na nauczanie w trybie mieszanym wysłało tylko kilka placówek. Magistrat od razu wydaje pozwolenie na prowadzenie lekcji częściowo w trybie zdalnym, jednak to nie wystarczy by szkoła mogła zmienić tryb nauczania, ponieważ wniosek musi jeszcze pozytywnie zaopiniować powiatowy sanepid.
- Żółta strefa na razie nie zmienia absolutnie nic w organizacji zajęć. Ministerstwo Zdrowia komunikuje jakie są wymogi w strefie żółtej i czerwonej, ale tam nie ma żadnych informacji o zmianach w oświacie. Wszyscy odczuwamy niepokój związany z ciągłymi zmianami, ale nadzorujemy to nieustannie i z dnia na dzień komunikujemy wszystkie nowe informacje - uspokaja Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa.
Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji Narodowej to dyrektor szkoły ma podjąć decyzję czy na korytarzach i w przestrzeniach wspólnych obowiązuje nakaz noszenia maseczek. To jedna z wielu decyzji, które muszą podjąć dyrektorzy, na których spadła w ostatnich dniach olbrzymia odpowiedzialność.
- Pracujemy wszyscy w wielkim napięciu. To my musimy zorganizować pracę szkoły by jak najbardziej ograniczyć ryzyko zarażenia. Wyeliminować się tego nie da, natomiast musimy myśleć tak by w sytuacji pojawienia się w szkole koronawirusa jak najmniejsza liczba dzieci i pracowników była zagrożona zarażeniem - mówi Paulina Serednicka, dyrektorka zespołu szkolno-przedszkolnego numer 4 w Krakowie.
Lekcje wychowania fizycznego na świeżym powietrzu, nowa organizacja przerw i próba ograniczenia przemieszczania się między salami, to tylko część rozwiązań, jakie musiały wprowadzić szkoły. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa i sanepidu każda z placówek powinna zorganizować izolatorium. Jest to wydzielone pomieszczenie, w którym osoba z podejrzeniem zakażenia będzie mogła przebywać do czasu opuszczenia budynku.
W pierwszej połowie września odbędą się liczne szkolenia online dla krakowskich nauczycieli. Są one przeznaczone dla pedagogów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności prowadzenia zajęć na odległość.