Jacek Majchrowski

i

Autor: Artur Barbarowski Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Prezydent Krakowa domaga się usprawnień dla samorządów

2020-02-17 17:00

Propozycje zmian ponad 500 aktów przepisów, ułatwiających funkcjonowanie lokalnego samorządu przedstawili podczas poniedziałkowego spotkania z małopolskimi parlamentarzystami prezydent Krakowa i samorządowcy. Jacek Majchrowski oczekuje, że posłowie i senatorowie z regionu będą rzecznikami Krakowa w Stolicy.

Zdaniem prezydenta, wsparcie władz centralnych jest jednym z istotnych czynników, od których zależy rozwój miasta i poziom życia jej mieszkańców.

Jak zawsze liczę na to, że ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu, a na co dzień stanowią prawo w naszym kraju, będą mieli ochotę zajrzeć do przygotowanego specjalnie dla nich dokumentu, w którym zebraliśmy konkretne propozycje zmian w prawie wraz z uzasadnieniem i krok po kroku doprowadzą do korzystnych dla wspólnot lokalnych zmian – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

W przedstawionym parlamentarzystom dokumencie, prezydent zwraca uwagę m.in. na kwestię przeznaczania tzw. janosikowe na ochronę powietrza w "krakowskim obwarzanku", problemy z niepokrywającą potrzeb miasta subwencją oświatową czy nadmierną turystyfikacją.

Zdaniem senatora Bogdana Klicha, małopolscy parlamentarzyści powinni jednym głosem mówić w kwestii zapowiadanej przez władze budowy tzw. kanału krakowskiego.

Ta inwestycja to absurd, nie wyobrażam sobie, by przez centrum miasta płynęły barki przewożące węgiel ze Śląska. Taka inwestycja zahamowałaby dwie ważne inwestycje drogowe - budowę Trasy Pychowickiej i Trasy Łagiewnickiej - podkreśla.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek z "Razem" pytała m.in. o zagospodarowanie Zakrzówka, terenów na Wesołej i pod estakadami kolejowymi. Parlamentarzystka przekonuje, że propozycje Krakowa są ważne nie tylko dla samego miasta, ale i innych samorządów.

To jest ten moment, w którym możemy ułożyć priorytety, ale widzimy, że problemy Krakowa są bardzo uniwersalne - stwierdza.

Prezydent Krakowa domaga się usprawnień dla samorządów. Posłuchaj materiału Kuby Kusego: