Bank tlenu

i

Autor: Kuba Kusy/Kraków

Problemy z tlenem w szpitalu w Bochni. Służby postawione w stan gotowości

2021-04-12 19:00

Usterka cysterny uruchomiła awaryjną procedurę dostawy tlenu do szpitala w Bochni. Istniało ryzyko, że w placówce, w której leczonych jest ponad 100 pacjentów z COVID-19 gazu może zabraknąć.

Bocheński szpital dysponuje zbiornikiem o pojemności 1,7 tys. litrów, który wymaga uzupełniania co drugi dzień. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o problemach z tlenem w bocheńskim szpitalu:

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od naszych dostawców wynika, że te firmy działają na granicy możliwości produkcyjnych, więc jest ryzyko, że w którymś momencie przy jakiejś awarii problem dostawy stanie się realny. Ta cysterna zepsuła się na dwie godziny przed wyczerpaniem się zbiornika, jechała z Wrocławia. Każda taka awaria stwarza zagrożenie - mówi Jarosław Kycia, dyrektor bocheńskiej lecznicy. 

O problemach zostały poinformowane służby wojewody małopolskiego, który skierował do szpitala transport niemal 50 butli z krakowskiego banku tlenu. 

Ta liczba butli pozwoliłaby na zabezpieczenie w tlen do rana, do czasu, do momentu przyjazdu cystern - zapewnia wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Ostatecznie rezerwy nie zostały wykorzystane, bo dostawca tlenu podstawił zapasową cysternę. Najprawdopodobniej  jeszcze w kwietniu lub na początki maja do szpitala w Bochni dostarczony zostanie nowy zbiornik tlenu, który pomieści 11 ton gazu.

W Małopolsce ulokowane są trzy banki tlenu - w Krakowie, Dąbrowie Tarnowskiej i Rabce-Zdroju.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?