Wiadomości

Te produkty zawierają mąkę ze świerszczy. Jesz je i nawet o tym nie wiesz!

2023-04-28 17:27

Mąka ze świerszczy to bardzo kontrowersyjny temat, który jest obecny w polskiej debacie publicznej od niedawna. Owady, które trafiają na europejskie półki sklepowe z pewnością nie każdemu przypadną do gustu. Jak jednak rozpoznać, czy dana potrawa zawiera mąkę ze świerszczy? Które konkretne produkty mogą zawierać w sobie owady? Sprawdźcie w naszej galerii.

Czym jest mąka ze świerszczy?

Zacznijmy od owada, z którego wytwarzany jest ten rodzaj mąki. Chodzi o świerszcza domowego, którego łacińska nazwa brzmi Acheta domesticus. Owad ten jest niewielkim przedstawicielem swojego gatunku. Naturalnie występował na północy Afryki i w południowo-zachodniej Azji. Obecnie zamieszkuje także Europę, a w Polsce jest gatunkiem powszechnym na obszarze całego kraju. Świerszcze są stosowane m.in. jako karma dla zwierząt domowych takich jak gady czy płazy. Obecnie wytwarza się także mąkę ze świerszczy, która jest bogata w białko, błonnik czy aminokwasy. Produkt pozostaje przy tym bezglutenowy i coraz częściej jest wykorzystywany przy wytwarzaniu popularnych produktów spożywczych. O które chodzi? Sprawdźcie w naszej galerii.

Mąka ze świerszczy. Jak rozpoznać produkty, w których występuje?

Jak podaje portal „Polski Obserwator” świerszcze domowe to trzeci gatunek owada, który został dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Świerszcze takie możemy spożywać w kilku formach – mrożonej, suszonej lub w proszku. Mało kto jednak wie, jak rozpoznać, czy dany produkt zawiera w sobie mąkę ze świerszczy. Aby upewnić się, że w danym produkcie znajduje się dodatek świerszczy należy spojrzeć na jego etykietę. To właśnie tam znajdziemy wszystkie potrzebne informacje. W przypadku, kiedy do wytworzenia produktu użyto mąki ze świerszczy na etykiecie będzie widniała nazwa łacińska owada - Acheta domesticus. Unia Europejska dopuszcza także dwa inne gatunki owadów, które mogą być dodawane do produktów spożywczych. Larwy mącznika młynarka na etykietach zapisane będą jako Tenebrio molitor. W przypadku szarańczy wędrownej będzie to nazwa Locusta migratoria.

Politycy o zrównaniu wieku emerytalnego

Quiz o najwybitniejszych Polakach. Tego nie nauczyliście się na historii!

Pytanie 1 z 15
Zaczynamy. W jakim mieście zmarł Mikołaj Kopernik?