Kraków

i

Autor: Pixaby Kraków opuszcza żółtą strefę, a liczba zakażeń nadal jest wysoka! To dobre posunięcie?

Promocyjna zagrywka, czy realne wyróżnienie? Kraków ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy

2020-09-25 23:27

Kraków ponownie powalczy o miano Zielonej Stolicy Europy. W poprzedniej edycji plebiscytu miasto zajęło 5. miejsce, tuż poza finałową czwórką. Zdaniem aktywistów miejskich kolejny start w konkursie jest tylko promocyjną zagrywką.

- Konkurs odnosi się nie tyle do zieleni w mieście, co raczej do tego jak o niej opowiadamy. Pytaliśmy Komisję Europejską, czy ktokolwiek od nich z ramienia organizatora przyjeżdża na miejsce, weryfikuje rzeczywistość. Okazuje się, że nie i tylko czytają nadesłane zgłoszenia i na podstawie zawartych tam danych przyznają nagrody - mówi Michał Malczyński z portalu krowoderska.pl

Zdaniem Łukasza Pawlika, zastępcy dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej, nie ma obecnie bardziej miarodajnej oceny działań w zakresie ekologii niż ten plebiscyt. Eksperci w ramach konkursu oceniają miasto według aż 12 czynników.

- Mówiąc o Zielonej Stolicy Europy nie mówimy tylko o terenach zielonych, ale też o całym środowisku miejskim, w którym żyjemy. To jest powietrze, gospodarka ściekowa, dostarczanie wody, transport publiczny i wiele więcej - dodaje Łukasz Pawlik.

W przyszłym roku Komisja Europejska z nadesłanych zgłoszeń wybierze czterech finalistów plebiscytu. Z tego grona w 2022 roku zostanie wybrana Zielona Stolica Europy.

Wrześniowa edycja krakowskiego Kiermashu. Posłuchaj materiału Wojtka Sidorowicza:
Fiat 126p pomagał przy pracy na lotnisku w Balicach

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?