wiadomości

Protest rolników w Polsce 27 lutego. "Gwiaździsty marsz" na Warszawę. Protestujący dotarli przed budynek Sejmu. RELACJA NA ŻYWO [TRASA, UTRUDNIENIA]

2024-02-27 15:34

Protest rolników 27 lutego. Które drogi są zablokowane? We wtorek, 27.02. w Polsce rozpoczął się kolejny protest rolników. Jego głównym punktem będzie "Gwiaździsty marsz" na Warszawę. Do stolicy zjadą rolnicy z całego kraju. Do nich mają dołączyć także górnicy oraz myśliwi. I choć strajk rolników najmocniej odczuwalny będzie w Warszawie, to utrudnienia na mogą pojawić się w całej Polsce. Które drogi będą zablokowane? Jaką trasą przejadą rolnicy? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Protest rolników - wtorek, 27 lutego 2024. RELACJA NA ŻYWO Gdzie są utrudnienia w Polsce? Które drogi są zablokowane? [TRASA, UTRUDNIENIA]
  2. Protest rolników w Polsce 27 stycznia. O co chodzi?
  3. Strajk rolników 27 lutego. "Gwieździsty marsz" na Warszawę

Protest rolników - wtorek, 27 lutego 2024. RELACJA NA ŻYWO Gdzie są utrudnienia w Polsce? Które drogi są zablokowane? [TRASA, UTRUDNIENIA]

Strajk rolników wtorek, 27 lutego. Co się będzie działo? Które drogi są zablokowane? Protest rolników 27 lutego to nie tylko "Gwiaździsty Marsz" i utrudnienia w Warszawie. Drogi mogą zostać zablokowane także w innych częściach kraju. O wszystkich utrudnieniach w Polsce podczas strajku rolników 27 lutego będziecie mogli przeczytać poniżej.

Protest rolników w Polsce 27 lutego. Które drogi będą zablokowane? [TRASA, UTRUDNIENIA]

8:25

We wtorek 27 lutego odbędzie się ogólnopolski protest rolników w Warszawie. Manifestacja ruszy o godzinie 11 sprzed Pałacu Kultury i Nauki, by po południu dotrzeć przed Kancelarię Premiera. Rolnicy, ze względu na zakaz ruchu, nie wjeżdżają do stolicy ciągnikami, do centrum dotarli autokarami i busami. Protest rolników w Warszawie rozpocznie się na placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki o godzinie 11. Uczestnicy przejdą ulicami: Emilii Plater, Alejami Jerozolimskimi przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży na Wiejską przed gmach Sejmu RP. Następnie ulicami Piękną i Alejami Ujazdowskimi przemaszerują przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów. Zakończenie zgromadzenia planowane jest około godziny 15:00.

Policjanci już we wczesnych godzinach porannych poinformowali, że zablokowane są ronda na dk 61 w Zegrzu na odcinku pomiędzy Michałowem-Reginów a Serockiem oraz na dk 62 w Bolesławowie na skrzyżowaniu dk 62 i drogi 632 w pobliżu miejscowości Dębe.

Spowolniony ruch jest też na ul. Przyczółkowej na wysokości Pałacowej. "Protestuje grupa rolników, którzy cyklicznie wchodzą na przejście dla pieszych, a następnie po kilku minutach schodzą z niego przepuszczając oczekujące pojazdy" - napisała na portalu X KSP.

9:07

POMORSKIE. Z uwagi na protest rolników zablokowana jest w obu kierunkach droga krajowa S7 w Kmiecinie - poinformowała GDDKiA. Wprowadzono objazdy drogami lokalnymi. 

Dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku Przemysław Plata przekazał we wtorek rano, że z uwagi na protesty rolnicze w obrębie węzła drogowego Żuławy Wschód na drodze krajowej S7 w Kmiecinie jezdnia jest zablokowana w obu kierunkach.

 "Wprowadzono objazdy przez węzeł Żuławy Wschód - Rychnowo Żuławskie - Nowy Dwór Gdański ul. Tczewska - ul. Warszawska - Marzęcino - Kazimierzowo" – dodał dyżurny GDDKiA, cytowany przez PAP. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 16.

9:11

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaapelował we wtorek do rolników, by ich protest w stolicy był jak najmniej uciążliwi dla mieszkańców. Szef resortu rolnictwa nie wykluczył spotkania z protestującymi rolnikami.

"Jestem przekonany, że protestujący rolnicy uczynią wszystko, aby ten protest, to zgromadzenie, nie było istotnym utrudnieniem dla mieszkańców Warszawy. A jednocześnie przepraszam mieszańców Warszawy za te utrudnienia" - powiedział minister Siekierski w Programie 1 Polskiego Radia. Zaapelował jednocześnie do rolników "o jak najmniejszą uciążliwość organizowanych przez nich protestów". 

Pytany, czy spotka się we wtorek z protestującymi rolnikami, odparł: "Zapewne tak".

10:12

WARSZAWA. Trwa protest rolników na ulicy Przyczółkowej. Protestujący wchodzą na przejście dla pieszych, a następnie po około dwóch minutach schodzą z niego, aby przepuszczać oczekujące pojazdy.

10:30

WARSZAWA. Zakończył się za to protest grupy rolników na ulicy Przyczółkowej (na wysokości Pałacowej).

Ruch pojazdów w tym miejscu odbywa się normalnie.

10:29

WARSZAWA. Komenda Stołeczna Policji poinformowała na X, że rozpoczął się protest rolników na DK 92.

"Od miejscowości Bieniewo-Parcela protestujący przejadą w kierunku Warszawy przez Błonie, Ożarów Mazowiecki do Bronisz na ul. Świerkową. Następnie zawrócą i tą samą trasą powrócą do msc. Bieniewo-Parcela" - czytamy w komunikacie.

10:57

ŁÓDZKIE. Z uwagi na trwający od kilkunastu dni protest rolników, we wtorek, 27 lutego zablokowana jest m.in. droga krajowa nr 74 w miejscowości Jaksonek, między Sulejowem (woj. łódzkie) a Kielcami (woj. świętokrzyskie). Wyznaczono objazdy. Organizatorzy protestu zapowiadają, że blokada zostanie usunięta o godz. 18 - informuje PAP.

"Droga krajowa nr 74 jest zablokowana. Wyznaczono objazdy przez miejscowość Żarnów - drogą wojewódzką nr 726 do drogi krajowej nr 12 i do Sulejowa. Objazd obowiązuje w obu kierunkach" - poinformował we wtorek przed południem Karol Barcicki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Rolnicza blokada dk 74 w Jaksonku - jak zapowiadają organizatorzy - zostanie usunięta ok. godz. 18 - podano w informacji GDDKiA.

10:58

WARSZAWA. Już o 11:00 ma rozpocząć się manifestacja, której uczestnicy zapowiedzieli przemarsz z Placu Defilad przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów.

Planowana trasa: ul. Emilii Plater, Al. Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a, Pl. Trzech Krzyży, ul. Wiejska, Al. Ujazdowskie. Na miejscu gromadzi się coraz więcej osób.

11:15

WARSZAWA.  Uczestnicy protestu rolników wyszli na trasę manifestacji. Wstrzymany został ruch pojazdów w Alejach Jerozolimskich na odcinku od ulicy Emilii Plater do Ronda de Gaulle'a.

"Na czas przejścia uczestników manifestacji Alejami Jerozolimskimi przez Rondo Dmowskiego wstrzymano ruch pojazdów na ulicy Marszałkowskiej na odcinku pomiędzy ulicą Świętokrzyską a Placem Konstytucji" - informuje Komenda Stołeczna Policji.

11:27

LUBELSKIE. Choć 27 lutego największy protest rolników odbywa się w Warszawie, to nie oznacza to braku kontynuacji blokowania wybranych dróg w całym kraju. Jak wygląda sytuacja z blokadami tras w woj. lubelskim? Przypominamy, że do końca lutego będzie trwać protest rolników w powiecie kraśnickim. Niezmiennie od tygodnia blokowane jest tu skrzyżowanie drogi S19 z drogą krajową nr 19 w Wilkołazie. Dodatkowo, od wtorku do czwartku włącznie (27-29 lutego) w godz. 9-16 rolnicy będą blokować skrzyżowanie ul. Przemysłowej i Janowskiej w ciągu krajowej „19”.

Od 27 lutego do 15 marca zgłoszony został również rolniczy protest na terenie powiatu świdnickiego. W godz. 10-15 rolnicy blokują skrzyżowanie dwóch dróg ekspresowych: S17 i S12 (rondo pod węzłem Piaski Wschód).

"Ciągniki rolnicze będą cyklicznie wyjeżdżać na dk-17 i poruszać się przez rondo w miejscowości Piaski ul. Lubelska do ronda przy Węźle Piaski Wchód, a następnie będą powracać tą samą trasą na parking przy ul. Zamojskiej w Piaskach" – podaje lubelska policja.

11:39

WARSZAWA. Przed Sejmem podjęto decyzję o tymczasowym ustawieniu barierek.

"Kancelaria Sejmu przychyliła się do sugestii Policji i MSWiA na zabezpieczenie budynku Parlamentu tymczasowymi barierkami. Policja umotywowała prośbę kwestiami bezpieczeństwa. Barierki zostaną zdemontowane natychmiast po zakończeniu zgromadzenia publicznego. Sejm pozostaje otwarty dla wszystkich obywateli i obywatelek" - napisała na platformie X Kancelaria Sejmu.

Poinformowała też, że delegację rolników o godz. 13 przyjmie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

11:47

WARSZAWA. Zgromadzeni na pl. Defilad protestujący rolnicy ruszyli ulicami stolicy w kierunku Sejmu. Przed wymarszem protestujący odśpiewali hymn. Wcześniej odpalali petardy, używali syren, rozpalili też kilka niewielkich ognisk z ubrań ochronnych. 

Protestujący skandują "chłopi razem", niosą transparenty, m.in. "My rolnicy - wolni Polacy zielonemu szaleństwu mówimy stop", "Ja nie przetrwam Zielonego Ładu", "Rolnik żywi, rolnik broni i głupotą tą przegoni". 

Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski otwierając protest podkreślał, że wraz z rolnikami do stolicy przyjechali też górnicy ze związku zawodowego "Sierpień 80", przewoźnicy samochodowi i "ruchów oddolnych". Organizatorzy zaapelowali o nie używanie materiałów pirotechnicznych.

 "To że tu jesteśmy, to nie jest sukces, tylko porażka rządzących" mówił przed wymarszem jeden z liderów protestów Szczepan Wójcik. Jak powiedział PAP Wójcik, protestujący domagają się "odstąpienia od błędnych i destrukcyjnych przepisów Zielonego Ładu oraz o uszczelnienie granic przed napływem różnego rodzaju produktów rolno-spożywczych spoza UE, a także obrony hodowli zwierzęcej w Polsce". "To są postulaty, pod którymi podpisują się wszyscy, którzy przyjechali do Warszawy" - dodał Wójcik, cytowany przez PAP.

12:12

POMORSKIE. Z uwagi na protesty rolnicze blokowane są ronda łączące drogi krajowe nr 55 i 90 w Kwidzynie – informuje GDDKiA. Wyznaczono objazdy drogami lokalnymi. 

Dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku Przemysław Plata poinformował we wtorek, że z uwagi na protesty rolnicze polegające na cyklicznym blokowaniu dwóch rond łączących m.in. drogi krajowe nr 55 i 90 w Kwidzynie wyznaczono objazdy drogami lokalnymi.

 Utrudnienia, jak informuje PAP, mogą potrwać do godz. 16.00. 

12:22

WARSZAWA. Przywrócony został już ruch pojazdów na ulicy Emilii Plater pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską.

12:47

WARSZAWA. Protestujący dochodzą przed siedzibę Parlamentu.

Przywrócono ruch pojazdów na ulicy Kruczej, a także w Alejach Jerozolimskich na odcinku pomiędzy rondem Dmowskiego a ulicą Kruczą.

13:11

WARSZAWA. Zarząd Transportu Miejskiego wydał komunikat dotyczący przywrócenia kursowania tramwajów i autobusów. "Przywracamy kursowanie tramwajów wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Linie 4, 15, 18 i 35 wracają na swoje trasy. Autobusy sukcesywnie wracają na swoje trasy przez ul. Marszałkowską oraz w Al. Jerozolimskich od ronda Dmowskiego do Dworca Centralnego".

13:22

Przed budynkiem Sejmu stoi cały tłum rolników. Nie brakuje też środków pirotechnicznych. Rolnicy czekają na spotkanie z marszałkiem Sejmu, Szymonem Hołownią, które lada moment powinno nastąpić.

13:23

W Warszawie przywrócony został ruch pojazdów w Alejach Jerozolimskich wraz z rondem de Gaulle'a. 

13:33

WARSZAWA. Do parlamentu weszła delegacja protestujących. W trakcie przemarszu uczestnicy protestu zatrzymali się pod tablicą ku pamięci założyciela i lidera Samoobrony Andrzeja Leppera i uczcili jego pamięć minutą ciszy. 

Pod Sejmem jeden z liderów protestu Szczepan Wójcik powtarzał, że nie ma żadnego porozumienia z rządem, podkreślał, że delegacja udająca się do Sejmu nie idzie podpisywać się pod ustępstwami, i że podstawowe postulaty rolników muszą być spełnione.

13:42

Szymon Hołownia przyjął delegację rolników. "Mam wrażenie, że nikomu nie chodzi dzisiaj o to, żeby doprowadzić polskie bezpieczeństwo żywnościowe i polskich rolników do upadku. Ale z drugiej strony, trzeba mieć świadomość, że nie wszystko idzie tak, jak powinno, skoro wzburzenie i skoro ten gniew, ta sytuacja, którą wyrażacie na proteście dojrzała do takiego momentu, że zamiast być ze swoimi rodzinami, być w swoich gospodarstwach, zajmować się prowadzeniem swoich biznesów przychodzicie do Warszawy i walczycie o to, co jest dla was ważne" - powiedział marszałek Sejmu.

13:44

SZCZECIN. W Szczecinie rolnicy blokują przejazd DK10 z prawobrzeża Szczecina pod Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki znajdujący się przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Jak się okazało, jeden z rolników wpadł na kreatywny sposób blokady dojazdu pod urząd. Postanowił zaparkować swój kombajn bezpośrednio pod samym wejściem do urzędu. W internecie od razu pojawiło się poruszenie i plotki, czy to nie czołg z wymierzoną lufą. Uspokajamy, to na pewno kombajn. Można bezpiecznie koło niego przejść.

 

14:09

Szymon Hołownia podczas spotkania z rolnikami wyraźnie zaznaczył, że bariery przed Sejmem nie były skierowane przeciwko nim. "One stanęły tutaj wyłącznie na prośbę policji, która powzięła informacje o możliwych prowokacjach w czasie protestu. Cieszę się, że ten spokój na waszym proteście jest i przebiega on w takiej atmosferze". 

14:10

14:31

Nie podano jeszcze dokładnych szacunków, jeśli chodzi o liczbę protestujących, ale z informacji przedstawionych przez TVN24 wynika, że na miejscu pojawiło się kilkanaście tysięcy rolników z całej Polski.

14:32

14:53

Protestujący rolnicy po spotkaniu z marszałkiem Szymonem Hołownią przyznali, że nadal nie osiągnęli porozumienia z rządem. 

"To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz. Nic poza słowami(...) Liczymy na realne i konkretne działania. Na razie nic z tego nie ma" - mówił PAP jeden z liderów protestu Szczepan Wójcik, po spotkaniu w Sejmie. Jak dodał, w jego ocenie rolnicy dalej będą protestować i blokować drogi. 

Zwracając do uczestników protestu Wójcik mówił, że "nie ma żadnego porozumienia, są postulaty, teraz czekamy na ruch parlamentu i rządzących". "To co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy. Nasz głos został usłyszany" - dodał.

15:10

15:20

Szymon Hołownia podczas rozmowy z protestującymi podkreślił, że wszystkie ich propozycje "są do załatwienia i będą do przeprocedowania".

"Sejm jest miejscem, w którym rozmawiamy i podejmujemy decyzje. Nie na wszystko mamy wpływ, bo nie jesteśmy rządem. Natomiast dzisiaj bardzo zależało mi na tym, żeby na tym spotkaniu był obecny szef komisji rolnictwa pan poseł Mirosław Maliszewski, jest też wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, wiem, że ma odezwać się do nas z Brukseli pan minister rolnictwa Czesław Siekierski, przekazując jakieś informacje, na co liczę" - mówił Hołownia.

"Rozumiem, że to jest początek rozmowy i że ta rozmowa będzie trwać dla dobra waszego i dla dobra naszego. Wy macie swoją robotę, którą powinniście się zająć, a my mamy rzeczy, które powinny zostać zrobione. To trzeba jak najszybciej rozwiązać i jak najszybciej doprowadzić do tego, że będziemy zajmować się tym wszystkim, czym powinniśmy się zająć" - zaznaczył marszałek Sejmu.

15:42

16:07

16:45

Zakończył się protest na S7 w okolicy Radomia. To koniec lokalnych utrudnień dla kierowców.

17:26

17:33

Protest rolników w Warszawie oficjalnie został zakończony.

18:45

Protestujący rolnicy bez sukcesu w KPRM. Będzie kolejny strajk w Warszawie, padła data
Protestujący rolnicy bez sukcesu w KPRM. Będzie kolejny strajk w Warszawie, padła data

Rozmowy w KPRM nie zakończyły się sukcesem. Rolnicy zapowiadają kolejny protest w Warszawie.

19:01

Według nowych informacji od policji podczas protestu w Warszawie zatrzymano trzy osoby. - Dwie z nich za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, jedna osoba została zatrzymana z narkotykami - przekazała kom. Marta Gierlicka w rozmowie z PAP.

Strajk rolników w Krakowie. 20 lutego ponad 400 maszyn rolniczych przejechało przez centrum miasta

Protest rolników w Polsce 27 stycznia. O co chodzi?

We wtorek, 27 lutego rolnicy zapowiedzieli kolejny protest w Polsce. To już kolejna taka akcja w tym miesiącu. Zapowiedziane 30-dniowe protesty rozpoczęły się w piątek, 9 lutego. To strajkujących rolników mają dołączyć górnicy oraz leśnicy. Dlaczego rolnicy protestują? Przedstawiono szereg postulatów, m.ni. zaprzestania importu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych, a także problemów z dystrybucją żywności czy spadku opłacalności produkcji. Istotnym problemem jest także Zielony Ład, czyli plan Unii Europejskiej, który zakłada zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Strajk rolników 27 lutego. "Gwieździsty marsz" na Warszawę

We wtorek, 27 lutego głównym wydarzeniem podczas protestu rolników będzie "Marsz Gwiaździsty" na Warszawę oraz strajki w stolicy. To właśnie tam można spodziewać się największych utrudnień. Rolnicy planują zebrać się o godz. 11.00 pod Pałacem Kultury i Nauki. Podano też trasę, którą strajkujący będą przemierzać stolicę.  Rolnicy wyruszą spod PKiN, a następnie pójdą:

  • ul. Emilii Plater,
  • Al. Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle'a,
  • Nowym Światem,
  • przez pl. Trzech Krzyży,
  • ul. Wiejską,
  • ul. Piękną
  • do Al. Ujazdowskich.

Więcej szczegółów na temat "Marszu Gwiaździstego" w Warszawie znajdziecie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyglądał strajk rolników w Krakowie 20 lutego. Kolumna była długa na ponad 400 maszyn