Dlaczego tunele przeciekają?
Pracownicy spółki Trasa Łagiewnicka SA dokonują cyklicznych przeglądów stanu tuneli, o czym poinformował krakowski magistrat. Urząd podał też informacje, z których można dowiedzieć się, dlaczego tunele przesiąkają wodą.
- Przypomnijmy, że część tuneli ze względu na ograniczone możliwości terenowe i lokalizację tuneli w obszarach o intensywnej zabudowie tunele realizowane były z pominięciem wykopów szerokoprzestrzennych w technologii ścian szczelinowych wykonywanych w gruncie silnie nawodnionym. Wykonanie ścian żelbetowych w tej technologii oraz w warunkach gruntów o dużym zróżnicowaniu plastycznym poniżej zwierciadła wód gruntowych obarczone jest ryzykiem występowania na późniejszym etapie eksploatacji sączenia się wody przez ściany, które pojawiają się w miarę zmiany poziomu zwierciadła wód gruntowych na zewnątrz tunelu – czytamy w komunikacie.
Technologia usuwania przecieków polega na zastosowaniu iniekcji wgłębnej preparatami uszczelniającymi. Nieszczelności mają zostać usunięte jako wady w ramach gwarancji.
- Technologia uszczelnień metodą iniekcji – aby była skuteczna – wymaga m.in. utrzymania średniodobowych temperatur powietrza wewnątrz tuneli powyżej 5 st. Celsjusza. W związku z powyższym po ustabilizowaniu się warunków pogodowych wykonawca niezwłocznie przystąpi do usunięcia wady. Wraz z wykonaniem uszczelnień wykonawca wymieni również okładziny ogniochronne ścian tuneli w miejscach, gdzie powstały zawilgocenia i nacieki – informuje urząd.
Spółka Trasa Łagiewnicka SA poinformowała też, że prace mają być realizowane nocą, co ułatwi życie kierowcom. Prace gwarancyjne mają odbyć się na wiosnę. Oprócz uszczelnień wykonawca ma także zmienić okładziny ognioochronne w miejscach, w których powstały zawilgocenia i nacieki.