Strefa Czystego Transportu w Krakowie

i

Autor: ZTP w Krakowie, materiały prasowe, Materiały prasowe Strefa Czystego Transportu w Krakowie

Wiadomości

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu przedstawili plan działania

2023-04-26 12:03

Sprzeciw wobec Strefy Czystego Transportu oraz obrona konstytucyjnych praw – to pierwsze pola działalności Ruchu Społecznego „Nie oddamy miasta!”. Na początek: kampania edukacyjna, wsparcie prawne osób poszkodowanych Strefą Czystego Transportu oraz skarga do sądu administracyjnego na uchwałę radnych miejskich. Społecznicy są zdania, że za strefą nie stoją naukowe argumenty dotyczące ograniczenia emisji szkodliwych substancji, a ideologia. Wskazują też, że strefa będzie dyskryminować właścicieli najstarszych pojazdów.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Aktywiści zapowiadają działania

Ruch Społeczny "Nie Oddamy Miasta" powstał jako odpowiedź na plany władz Krakowa wprowadzenia ograniczeń wjazdu i poruszania się dla najstarszych samochodów. Zdaniem aktywistów za zaproponowanymi rozwiązaniami nie stoją naukowe argumenty.

Naszym zamiarem jest powstrzymanie tego szaleństwa, eksperymentowania na żywym organizmie miasta i dalszego niszczenia Krakowa przez włodarzy tego miasta. Stąd nasze działania: zamierzamy podjąć akcję informacyjną, uświadamiającą mieszkańców Krakowa co czeka ich po wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu - mówi Sławomir Skiba z ruchu "Nie oddamy Miasta".

Zdaniem aktywistów Strefa Czystego Transportu powinna obejmować centrum Miasta, a nie jego cały obszar. Kraków nie jest skansenem. Założeniem Strefy Czystego Transportu jest brak ograniczeń. Tak na przykład działa to w Londynie - odpowiadają urzędnicy z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Na przykład na przedmieściach mieszkają osoby uboższe, których nie stać na drogie leczenie astmy, chorób serca czy dróg oddechowych, a będą tak samo narażeni, jak ci mieszkający w centrum. Zatem można powiedzieć, że wprowadzenie Strefy wyłącznie w ścisłym centrum to byłaby trochę segregacja - mówi Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Pierwsze zapisy Strefy Czystego Transportu zaczną obowiązywać w Krakowie już z początkiem lipca przyszłego roku. Według wstępnych szacunków urzędników, mieszkańcy Krakowa będą musieli wymienić nawet 100 tys. samochodów. W tej chwili uchwała jest jednak zaskarżona przez wojewodę, który skierował ją do Sądu Administracyjnego.

QUIZ Sprawdź, czy pamiętasz najsłynniejsze gry z lat 80. i 90.
Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się brat Mario?
Świętokrzyskie. Międzynarodowe Targi Polsecure w Kielcach