Czym jest świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe wypłacane jest osobom, które ukończyły setny rok życia. Seniorzy, którzy wcześniej pobierali emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać nawet żadnego wniosku, aby cieszyć się z dodatkowych pieniędzy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku stulatków, którzy w przeszłości nie pobierali żadnych świadczeń. W takich przypadkach konieczne jest złożenie wniosku o świadczenie honorowe w lokalnym oddziale ZUS-u.
Polecany artykuł:
W całej Małopolsce aktualnie wypłacanych jest 321 świadczeń honorowych. Najwięcej z nich wypłaca ZUS w Krakowie, który co miesiąc przelewa pieniądze na konta 168 osób. Placówka w Nowym Sączu wypłaca świadczenie 61 osobom, natomiast ZUS w Chrzanowie - 50. W Tarnowie ze świadczenia honorowego mogą cieszyć się z kolei 42 osoby. Warto dodać, że świadczenie honorowe oprócz ZUS-u, wypłaca także KRUS oraz zakłady emerytalne MSWiA i MON.
Ile wynosi świadczenie honorowe?
Od czego zależy wysokość świadczenia honorowego? To bardzo proste. Świadczenie równe jest kwocie bazowej, służącej do obliczania wysokości emerytury i rent. Wysokość wypłacanych pieniędzy jest ustalana co roku 1 marca. Aktualnie świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł. Jego wysokość stanowi 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszona o pobrane składki za ubezpieczenie społeczne w roku ubiegłym. Dodatek co roku jest wyższy, jednak kwoty nie podlegają waloryzacji.