Parki kulturowe są szczególną formą ochrony zabytków wskazaną w art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W uchwale określa się nazwę parku kulturowego, jego granice, sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia. Utworzenie parku kulturowego, łączącego Kazimierz ze Stradomiem, miałoby zminimalizować liczbę reklam i ogłoszeń ulicznych, uregulować kolorystykę foodtrucków w przestrzeni publicznej, a także ograniczyć nocną działalność ogródków gastronomicznych.
- Zarówno ogródki gastronomiczne, jak i foodtrucki będą mogły prowadzić swoją działalność od niedzieli do czwartku od 6:00-22:00, a w piątki i w soboty od 6:00-24:00. Uregulowaliśmy także trasy i sposób poruszania się pojazdami typu melex - mówi Katarzyna Olesiak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Kazimierz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez imprezujących tam studentów. Ich zdania na temat skrócenia czasu otwarcia ogródków są podzielone.
- Młodzi są dlatego w Krakowie, żeby się bawić. O 24:00 to się dopiero impreza zaczyna. Ciężko postawić pewną granicę. To będzie tylko na plus, a w Krakowie nadal pozostaje wiele miejsc, barów, gdzie można się spotykać bez ograniczeń - podkreślają mieszkańcy.
Krakowscy radni przeprowadzą głosowanie nad projektem uchwały już 13 kwietnia. Założenia Parku Kulturowego, łączącego Kazimierz ze Stradomiem, mają obowiązywać od września.