Rafał Sonik rezygnuje ze startu w Rajdzie Dakar. Co jest przyczyną?
Polski quadowiec czterokrotnie stawał na podium Dakaru, tym razem w związku z pandemią nie chce ryzykować zdrowiem swoim i swojej ekipy. "Czuję się za nich odpowiedzialny" - tłumaczy sportowiec z Krakowa.
- W tym roku w okolicznościach pandemicznych taką decyzję należało podjąć. Choć serce się rwie, dusza bardzo by chciała, ciało gotowe, bo wytrenowane, mógłbym nawet jutro ruszyć w trasę, to jednak okoliczności skłoniły mnie do decyzji, która niewątpliwie dla pasjonata jest bardzo trudna - mówi Rafał Sonik. - Dakar to jak co roku spora inwestycja, a w najbliższej edycji dość ryzykowna. Zgodnie z protokołami bezpieczeństwa, jeśli którykolwiek z członków zespołu będzie mieć pozytywny wynik testu na covid-19, cały team będzie zdyskwalifikowany - dodaje.
Rafał Sonik: kim jest? [WIEK, OSIĄGNIĘCIA]
54-letni quadowiec z Krakowa Rafał Sonik ma już na koncie 11 startów w Rajdach Dakar. W 2015 roku zwyciężył, w 2014 roku zajął drugie miejsce, a na najniższym miejscu podium stawał trzykrotnie. Legendarny rajd ukończył 8 razy, co również stanowi niemałe osiągnięcie. Rajdy Dakar zawsze są wyczerpujące i prowadzą przez niezwykle wymagające trasy. Sonik ma na koncie także 9 zwycięstw Pucharu Świata FIM, sześciokrotnie został mistrzem Polski.
Rajd Dakar 2021: kiedy się odbędzie?
43. edycja Rajdu Dakar rozpocznie się 3 stycznia w Dżuddzie (Arabia Saudyjska), a zakończy się 12 dni później w tym samym mieście. Długość trasy wyniesie liczyła 7647 km. W rywalizacji weźmie udział 321 pojazdów, w tym 108 motocykli, 21 quadów, 124 samochody i pojazdy kategorii SSV i 42 ciężarówki. Mimo rezygnacji Sonika na rajdzie nie zabraknie Polaków. Wystartować mają m.in. Kamil Wiśniewski (quad), Kuba Przygoński (samochód), zespół Arona Domżały i Macieja Martona (SSV), Adam Tomiczek, a także Adam Tomiczek i Maciej Giemza (motocykle).