Nowa siedziba ratowników GOPR
Prezes Zarządu Głównego GOPR Paweł Konieczny przypomniał we wtorek, 8 listopada, że ratownicy górscy zrzeszeni w Sekcji Operacyjnej Krościenko niosą pomoc turystom i mieszkańcom górskich przysiółków Pienin Właściwych i gorczańskiego pasma Lubania od 65 lat, ale do tej pory nie mieli własnego miejsca dyżurowania. W ostatnich latach ratownicy GOPR pełnili dyżury w budynku dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego.
Według niego pod koniec zeszłego roku GOPR uzyskał dotację celową z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzięki której możliwe było rozpoczęcie wiosną prac budowlanych. Inwestycję wsparły także władze samorządowe gminy Krościenko nad Dunajcem. Nowa stacja została ukończona, a ratownicy pełnią już tam dyżury.
- Nowa stacja to budynek nowoczesny, zapewniający wysokie standardy zarówno dla ratowników, jak i osób ratowanych. Jestem przekonany, że będzie służyła nam przez dziesięciolecia – zaznaczył szef GOPR.
Przypomniał on, że Krościenko nad Dunajcem to miejscowość na trójstyku trzech grup górskich: Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, która w ostatnich latach stała się ważnym punktem na turystycznej mapie Polski.
- Liczba działań ratunkowych wymusiła na nas konieczność szukania docelowej siedziby – ocenił Konieczny.
Modernizacja obiektów GOPR na Podhalu
Stacja ratunkowa w Krościenku nad Dunajcem to kolejny obiekt postawiony ostatnio przez podhalańskich goprowców. W zeszłym roku wybudowali oni swoją dyżurkę pod Turbaczem w Gorcach, a obecnie przygotowują się do przeprowadzenia kompleksowych termomodernizacji trzech kolejnych stacji w: Rabce-Zdroju, na Długiej Polanie w Nowym Targu i w Limanowej.
Konieczny przypomniał, że w tym roku GOPR obchodzi jubileusz 70-lecia swojego powstania. Z okazji tej rocznicy zarząd organizacji podjął starania, aby uzyskać środki finansowe na przeprowadzenie gruntownych remontów posiadanych stacji.
- Starania te zakończyły się sukcesem i obecnie przygotowujemy się do remontów 14 stacji ratunkowych zlokalizowanych niemal we wszystkich pasmach górskich zabezpieczanych przez GOPR, czyli od Karkonoszy na zachodzie po Bieszczady na wschodzie – poinformował Paweł Konieczny.