To była wyjątkowa inauguracja. Z jednej strony przywiązanie do tradycji, dźwięk orkiestry i wspominanie historii, a z drugiej strony - kolejny duży krok do przodu dla AGHu, tym razem w stronę kosmosu.
Dzisiaj oddajemy nowy budynek AGH. Dzięki dotacjom ministerstwa, dzięki naszej działalności - mamy nowy budynek, w którym będzie się mieścić Centrum Technologii Kosmicznej AGH i najnowocześniejsze laboratoria Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - mówił rektor AGH, profesor Jerzy Lis.
Budynek został postawiony nie tylko z myślą o przyszłości, bo już teraz ze wszystkich stron otaczają nas różne technologie i firmy opierające się na pracy z kosmosem.
Istnieje w Polsce przemysł technologii kosmicznych. Prawie 1000 firm, start-upów, zajmuje się tą technologią. To są GPS'y, satelity, systemy przekazu, ale też materiały, nowe konstrukcje, i tak dalej. Ten przemysł w Polsce się rodzi równolegle z naszym centrum, ale nie tylko. Stworzyliśmy sieć 20 polskich uczelni, które się określiły, że działają w takim zakresie. Jesteśmy członkiem Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego. Wydajemy dyplomy, na naszym kampusie cały czas są przedstawiciele tych uczelni, to jest współpraca europejska, międzynarodowa. Jesteśmy bez kompleksów partnerem w tym zakresie - dodaje rektor Lis.
Na inauguracji pojawił się również Minister Nauki, Dariusz Wieczorek. Według niego, budowa Centrum Technologii Kosmicznej tylko potwierdza, że polska nauka cały czas się rozwija.
To dzięki wspaniałej kadrze, dzięki uczelniom, dzięki ludziom, którzy są w to zaangażowani. Staramy się, by nakłady na polską naukę wzrastały, ale też wspieramy wszystkie działania, które dają możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych. To jest dziś strategia ministerstwa, którą chcemy z uczelniami wyższymi w Polsce realizować. Przypomnę tylko, że rok 2024 to był historyczny wzrost nakładów na naukę, na wynagrodzenia kadry naukowej, pracowników administracyjnych uczelni. My, jako polski rząd doceniamy to, co robi polska nauka i doceniamy to, co robią nasi naukowcy - mówił Minister Nauki, Dariusz Wieczorek.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej studia rozpocznie w tym roku blisko 5000 studentów.