Lis

i

Autor: Alexander Serzhantov, unsplash.com/Pixabay, pexels.com

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Rusza akcja szczepień w małopolskich lasach. Znamy zalecenia wojewódzkiego lekarza weterynarii

2024-09-17 15:27

Wielkimi krokami nadchodzi jesień, a to oznacza, że coraz częściej zamiast pobytu na plaży czy nad jeziorem wybieramy wycieczki do lasów. Na przełomie września i października podczas takich spacerów w Małopolsce trzeba będzie zachować szczególną ostrożność. W najbliższym czasie odbędzie się bowiem jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów. Obejmie ona cały obszar województwa.

Szczepionka przeciw wściekliźnie w Małopolsce. Kiedy się odbędzie?

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie jest regularnie przeprowadzana na terenie całej Polski. W dniach 27 września - 4 października 2024 roku odbędzie się w Małopolsce. Na przestrzeni tygodnia szczepionka zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie na obszarach lasów oraz we wszystkich innych miejscach, gdzie można spotkać lisy wolno żyjące. Preparaty zostaną rozmieszczone na terenie całego województwa.

Szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie mają formę krążka lub kostki koloru brązowo-zielonego do brązowego o intensywnym rybnym zapachu. W środku zawiera blister aluminiowo-plastykowy z zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono-fioletowego.

Akcja szczepienia lisów. Zalecenia weterynarza

Szczepionka przeciw wściekliźnie, która będzie rozrzucana w Małopolsce na przełomie września i października, jest przeznaczona wyłącznie dla lisów. Nie powinny mieć z nią kontaktu żadne zwierzęta domowe czy gospodarskie. Jeśli do tego dojdzie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Aby uniknąć takiej sytuacji, zalecane jest w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu ( tj. do 18 października) niewypuszczanie z domu bez opieki żadnych pupili, a w czasie spacerów prowadzenie psów na smyczy i w kagańcu.

Kontaktu ze szczepionką przeciw wściekliźnie dla lisów wolno żyjących nie powinni też mieć ludzie. Nie należy podnosić, dotykać lub rozłamywać napotkanych preparatów. W razie ewentualnego kontaktu szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami lub oczami trzeba natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz zgłosić się do lekarza.

Gdzie zbierać grzyby w Małopolsce? Oto najlepsze miejsca w regionie

Zawody łazików marsjańskich w Krakowie. European Rover Challenge 2024

Quiz. Ile wiesz o jeziorach w Małopolsce? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 15
Jak nazywa się największe jezioro w województwie małopolskim?